Maciej Szczepański, student weterynarii z Wrocławia, drukuje protezy 3D dla potrzebujących psów.

Student medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykorzystuje technologię druku 3D w produkcji protez dla zwierząt. Przygotowuje protezy dla dwóch psów – jeden stracił łapę po potrąceniu przez auto, a drugiego przejechał pociąg.

R E K L A M A

Protezy 3D w służbie zwierzętom

”Interesuję się ortopedią weterynaryjną i już od dawna myślałem o tym, by druk 3D wykorzystać do leczenia zwierząt z częściową amputacją kończyn. To dużo tańsza metoda niż np. endoproteza. W Polsce to temat świeży, dopiero raczkujący, ale np. w Stanach Zjednoczonych to powszechna, alternatywna metoda leczenia okaleczonych zwierząt” – mówi Maciej Szczepański.

Za pomocą wycisków i skanowania cyfrowego student tworzy protezy pod wymiar dla dwóch psów. To 3-letnia Sonia, która, potrącona przez samochód, straciła część tylnej łapy i 8-letni Leto, któremu pociąg przejechał przednią łapę. Pierwszego psa „podpowiedziała” Maciejowi weterynarz z jego rodzinnego Opoczna. Drugiego – znajoma z roku. Właściciele zgodzili się bez namysłu. – Jestem pewny, że pomogę ich pupilom – mówi stypendysta.

Pierwsza proteza 3D jest już wydrukowana, trwają pracę nad dopracowaniem uprzęży i lada dzień będzie ją testowała Sonia. Druga jest w przygotowaniu. Autor pomocy dla zwierząt podkreśla, że chce, aby jego projekt był powszechny, pomagał w zatrzymaniu postępujących zwyrodnień układu mięśniowego i stawów, i poprawiał jakość życia psów – Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł pomagać jak największej liczbie zwierząt- mówi student.

Maciej Szczepański - student Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którego pasja to druk 3D i protezy 3D dla psów
Maciej Szczepański – student, który drukuje protezy 3D dla psów

Maciej Szczepański dzięki swojej inicjatywie został wyróżniony przez swoją uczelnię w specjalnym programie. Studenci, którzy w ramach programu otrzymują stypendium w wysokości 1500 zł miesięcznie przez pół roku (z możliwością przedłużenia go o kolejne 6 miesięcy), pracując nad realizacją prac naukowych ściśle współpracują z promotorami. Promotorem projektu naukowego Macieja Szczepańskiego jest prof. Jakub Nicpoń.

Czytaj także: