Nie ma co się oszukiwać, serwisy internetowe organów administracji państwowej, to narzędzia za pomocą których publikowane są tony nie zawsze interesujących informacji. Dlatego też, to spora trudność by zaprezentować ów treści w sposób jasny, czytelny i zrozumiały w odbiorze. Patrząc jednak na propozycje strony Ministerstwa Zdrowia, okazuje się że jednak można. Nowa witryna Głównego Urzędu Statystycznego tylko tą teorię potwierdza. Zacznijmy jednak od początku, czyli od tego jak wyglądała strona GUSu tuż przed aktualizacją.

stara-strona-gusu

Standardowy, trzy-kolumnowy potworek. Ni to ładne, ni to czytelne, ot typowa strona – jakich w sieci pełno. Jak jednak sprawa ma się teraz?

nowa-strona-gus

Mam nadzieję, że zauważyliście subtelną różnicę ;-) Przyznam szczerze, że gdy pierwszy raz zobaczyłem nową, odświeżoną witrynę, to byłem szczerze zachwycony. Przede wszystkim ona swój charakterystyczny układ, elementy na stronie są poukładane w taki sposób, że całość jest bardzo czytelna mimo całkiem sporej ilości informacji. Marginesy między linkami, tylko ten efekt potęgują. To jednak co rzuca się od razu w oczy, to nagłówek, w którym w postaci kolorowych linków znajdują się skróty do najpopularniejszych elementów witryny.

Nagłówek dodatkowo zawiera elementy graficzne, w ostatnio popularnym stylu flat design. z Kolei po wejściu na podstronę, główna część otwierana jest w prawej części okna, zaś nawigacja pozostaje po lewej jej części. Generalnie całość bardzo czytelna i lekka, bez nadmiernych efektów. To za co należy jeszcze pochwalić twórców strony, to pełna responsywność (!), która w tego typu serwisach jest prawdziwym Świętym Graalem.

Podsumowując kawał świetnej roboty. Nowa strona internetowa GUSu powinna zostać wyniesiona na sztandary dla pozostałych instytucji budżetowych, które zamierzają w najbliższym czasie aktualizować swoją stronę internetową. Nie wiem czy to uczciwe przyrównywać ją do nowej strony Ministerstwa Zdrowia, ale propozycja GUSu deklasuje przeciwnika w przedbiegach, zdecydowanie. Świetna robota GUSie!

PS Za realizację strony dla GUSu kryje się Agencja Ideo, oby wygrywali więcej przetargów na strony rządowe!