Na początku tego sezonu nagraliśmy odcinek o ProteGo Safe, tak jeszcze wtedy się nazywała aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji, która powinna pomagać w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa. Wtedy było wiele wątpliwości odnośnie strony technicznej aplikacji oraz prywatności.
Teraz w większości te zostały rozwiązane. Pod tym względem aplikacja działa. Niestety obaj wątpimy w jej zasadność i zasady działania. Pod tym względem nie działa i nie będzie działać, ponieważ założenia są złe. Nic z nich nie będzie wynikać.
Adrian dotarł do otwartej listy zawierającej dane z wszystkich krajów oraz stanów w przypadku USA, które korzystają z aplikacji bazujących na protokołach od Google oraz Apple używanych właśnie w takich aplikacjach jak STOP COVID – ProteGo Safe (tak, to jest pełna nazwa naszej narodowej aplikacji wspomagającej walkę z wirusem). Nie ma co ukrywać, że w tym temacie to prymusami nie jesteśmy jako kraj pod względem liczby zarejestrowanych kluczy (czyli de facto urządzeń) w porównaniu do ilości przypadków oraz zgłoszeń.
Z racji tego, że ekspertami nie jesteśmy, ale swoje zdanie w tym temacie mamy, to wspieramy się genialnymi artykułami, które znaleźliśmy w sieci.
https://open.spotify.com/show/0L3V2ByO0taySOTZ9AyjDt
[powerpress]
Linki, do których odnosimy się w tym odcinku podcastu:
Lista TEK – liczby związanych z instalacjami aplikacji bazujących na Exposure Notification w różnych krajach na przestrzeni czasu: https://down.dsg.cs.tcd.ie/tact/tek-counts/
Wpisy Informatyka Zakładowego w temacie ProteGo:
https://informatykzakladowy.pl/rozwazania-o-obowiazku-instalacji-aplikacji/
Panoptykon:
https://panoptykon.org/czy-instalowac-protego-safe
I inne: