Steve Jobs nie żyje

Steve Jobs nie żyje

Opublikowano 6.10.2011 7:47 Aktualizacja: 6.10.2011 8:14 - 2


Założyciel i b. szef Apple zmarł w środę (czasu miejscowego), w Kaliforni – poinformowała w wieczornym oświadczeniu firma. Miał 56 lat.

“Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś odszedł Steve Jobs” – podała firma w oświadczeniu. “Jego ge­niusz, pasja i energia dały począ tek niezliczonym pomy­słom, które wzbogacają nasze życie i czynią je lepszym”; “świat stracił wizjonera i geniusza kreatywności” – doda­no.

W 1976 Jobs (21 l.) i Wozniak (26 l.) założyli w garażu Jobsa firmę Apple Computer Co. Pierwszym komputerem ich produkcji był Apple I, sprzedawany za 666,66 USD. W 1977 zbudowali Apple II, który odniósł sukces na rynku komputerów domowych. Dzięki Apple II firma Apple stała się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw produkujących komputery domowe. W 1980 Apple weszło na nowojorską giełdę papierów wartościowych, na rynku pojawił się także Apple III.

W 1983 Jobs namówił Johna Sculley z Pepsi Coli by został prezesem Apple’a. Zapytał go:

Czy chcesz przez resztę życia sprzedawać słodzoną wodę?
W tym samym roku Apple wydało zaawansowany technologicznie komputer Apple Lisa, który jednak nie odniósł sukcesu rynkowego. W 1984 pojawił się Macintosh, który stał się od tej pory głównym produktem Apple.

W 1985 wskutek konfliktu z Johnem Sculleyem zmuszony do odejścia z Apple. Założył firmę NeXT.

W 1986 razem z Edwinem Catmullem kupił firmę Pixar, studio animacji komputerowej, opierając się na dawnym oddziale grafiki komputerowej Lucasfilmu. Jobs odkupił to studio od George’a Lucasa za 10 milionów USD. Pixar zyskało sławę dzięki filmowi “Toy Story”.

Apple wykupiło NeXT w 1996 za 402 miliony USD, sprowadzając Jobsa z powrotem do macierzystej firmy. W 1997 został on prezesem Apple, pracując jednakże za jednodolarową stawkę (ma jednak zyski z dywidend). Wprowadzenie na rynek iMaca znacznie polepszyło kondycję finansową firmy. iMac stał się pierwszym komputerem, w którym duży nacisk położono na wygląd (choć poza tym także był to komputer o dużych możliwościach).

Pod jego rządami Apple weszło także na rynek muzyczny ze swoim odtwarzaczem iPod i internetowym sklepem muzycznym iTunes Store oraz w świat telefonów komórkowych z urządzeniem iPhone, a w 2010 roku w rynek tabletów prezentując iPada.

[ź] pl.wikipedia.org

Steve Jobs od lat zmagał się z ciężką chorobą. W 2004r. zdiagnozowano u niego rzadko spokaną odmianę nowotworu trzustki. Rak nie dawał jednak za wygraną; w 2009r. przeszedł operację przeszczepu wątroby.

Od początku roku przebywał na zwolnieniu lekarskim. W sierpniu zrezygnował ze stanowiska szefa Apple, ustępując miejsca Timowi Cook i stając na czele zarządu korporacji.
5 października 2011r. ostatecznie przegrał z chorobą.

Bill Gates, wieloletni przyjaciel Jobsa i założycirl konkurencyjnego dla Apple Microsoftu napisał: “Dla tych z nas, którzy mieli szczęście z nim pracować, był to (…) wielki za szczyt”. Wraz z żoną Melindą złożył kondolencje bliskim i przyjaciołom Jobsa.

Swój żal z powodu jego śmierci wyraziło wiele znanych osób, m.in. Sergey Brin (Google), Mark Zuckerberg (Facebook), Barack Obama (prezydent USA), Anderson Cooper (dziennikarz CNN) i wiele innych osób.

Właśnie skończył się pewnien rozdział w historii. Jobs był wizjonerem oraz ikoną branży. Odszedł dzień po premierze nowego iPhone. Na jego cześć strona apple.com wyświetla jedynie jego zdjęcie i lata życia (1955-2011).

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację