Steam walczy z Komisją Europejską. Czy dojdzie do geoblokady?

Steam walczy z Komisją Europejską. Czy dojdzie do geoblokady?

Opublikowano 2.09.2019 11:32 -


Już w ubiegłym roku Komisja Europejska postanowiła przyjrzeć się nieco bliżej działalności wydawców gier. Głównym powodem takiej decyzji była geolokalizacja kluczy, która zabraniała wykorzystywania kodów do gry zakupionych w jednym kraju osobie znajdującej się w zupełnie innym. Steam również wprowadzi taką działalność, dostosowując ceny swoich gier przede wszystkim do zdolności finansowej graczy. To jednak bardzo nie podoba się politykom, którzy chcą wprowadzić europejską geoblokadę.

Steam pozostał nieugięty i nie przystosował się do rygorystycznych zasad Komisji Europejskiej. Jedną z przykładowych akcji mogą być sezonowe obniżki, które dotyczyły tylko konkretnych tytułów w określonej lokalizacji, co nie pozostało niezauważone. W konsekwencji wydano specjalne ostrzeżenie dla Valve oraz wielu innych przedsiębiorców. Czy spowoduje to znaczny wzrost cen w naszym regionie?

Walka Steam z rygorystycznym prawem

Według najnowszych informacji właściciele platformy Steam chcą walczyć z Komisją Europejską. Uważają, że wyrównanie cen w każdym państwie jest niesprawiedliwe i na pewno spowoduje zmniejszenie zainteresowania oferowanymi usługami. Do tej pory to kraje zachodnie musiały liczyć się ze zwiększoną ceną, głównie ze względu na większe zarobki oraz standard życia. U nas można było nabyć najnowsze produkcje w dość standardowej cenie, co niestety po wprowadzeniu geoblokady kluczy może się zmienić. Komisja uznała, że brak wyrównanych cen to złamanie przepisów antymonopolowych. Jeśli Steam nie zastosuje się do narzuconych norm, na pewno poniesie spore konsekwencje.

steam

Jak będzie wyglądała przyszłość Steam?

Firma Valve postanowiła się nie poddawać i wniosła o indywidualne przesłuchanie przedstawiciela w celu wyjaśnienia zarzutów związanych z łamaniem prawa antymonopolowego. Najdziwniejszy jest jednak fakt, że Steam jest jedyną platformą, której nie odpowiadają wprowadzone zmiany. Być może nie zamierza ona pogodzić się ze spadkiem liczby klientów oraz wykonywanych transakcji. Po wyrównaniu cen na pewno by to nastąpiło.

W związku z zaistniałą sytuacją gracze powinni przygotować się na znaczne podniesienie cen na Steam w naszym kraju. Polska to jeden z niewielu krajów, który do tej pory mógł cieszyć się naprawdę korzystnymi cenami, adekwatnymi do popularności gry. Jeśli Valve postanowi przyjąć narzucone zasady, znikną również lokalne promocje oraz blokady kluczy. Jesteście na to gotowi?

Wieści z Rozładowani.pl

Poszukujemy do DailyWeb dwóch redaktorów i korekty [Zobacz]

Plebiscyt DailyWeb na najlepszy sprzęt: DailyWebstery 2020 - [Zagłosuj]