Wielu wydawców odnotowało w ostatnich tygodniach spadek liczby odsłon i użytkowników w swoich serwisach. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną słabszych statystyk w Google Analytics jest aktualizacja algorytmu indeksowania.

Na problem zwrócił uwagę m.in. serwis Search Engine Roundtable. W ciągu ostatnich tygodni wydawcy zgłaszają problemy z indeksacją pojedynczych stron w Google. Liczba zaindeksowanych witryn maleje sukcesywnie od czasu majowej aktualizacji algorytmu popularnej wyszukiwarki.

Jeden z opisywanych przypadków dotyczy indeksowania nowych stron, których Google „nie widzi”, nawet mimo ręcznego zgłaszania przez Google Search Console. Pracownicy Google twierdzą, że nie wiedzą nic o żadnych problemach z indeksowaniem. Dodają przy tym, że niektóre strony nie są całkowicie rejestrowane przez wyszukiwarkę – przynajmniej nie w taki sposób jak wydaje się użytkownikom.

Majowa aktualizacja algorytmu z negatywnymi skutkami

Search Engine Roundtable na dowód tego, że majowa aktualizacja algorytmu faktycznie przyniosła negatywne skutki dla wydawców, opublikowała statystyki indeksowania swoich adresów URL. I faktycznie, na wykresie możemy zauważyć, że na przestrzeni kwietnia i maja liczba zaindeksowanych w Google Search Console linków spadła w tym wypadku o ok. 30 tys.

Do tego dochodzi problem po prostu nagłego spadku liczby odsłon i liczby użytkowników, bez względu na liczbę zaindeksowanych stron. Wydawcy zgłaszają, że wyniki pogorszyły się właśnie w czasie wprowadzania majowej aktualizacji algorytmu.

Co na to Google? Firma jak zwykle nie zdradza szczegółów odnośnie do nowych sposobów indeksowania i wartościowania treści. Chodzi przede wszystkim o to, aby webmasterzy nie wykorzystywali potencjalnych luk w systemie. Google prosi wydawców, aby nie skupiali się na sposobie działania algorytmu, tylko na publikacji treści zgodnych z ogólnymi wytycznymi.