Start-upy w Polsce, Rosji i na Litwie, na które warto zwrócić uwagę

Start-upy w Polsce, Rosji i na Litwie, na które warto zwrócić uwagę

Opublikowano 27.06.2016 19:40 -


Start-upy to stosunkowo nowe i niezwykle interesujące zjawisko na rynku, pod którego nazwą kryją się ogólnie rzecz biorąc nowe, niewielkie przedsiębiorstwa lub wręcz jednoosobowe firmy szukające nisz lub modeli biznesowych umożliwiających ich wypełnienie. Najczęściej związane są z nowymi technologiami i w początkowym okresie swojej działalności opierają się na różnego rodzaju inwestycjach zewnętrznych, np. funduszach typu venture-capital lub też crowdfundingu.

Cechą charakterystyczną, jaką cechują się praktycznie wszystkie start-upy niezależnie od branży, w jakiej stawiają swoje pierwsze kroki jest intensywne wykorzystywanie najnowocześniejszych na rynku technologii oraz rozwiązań ułatwiających im działalność. Na przykład firmy tego rodzaju niechętnie korzystają ze standardowych instrumentów finansowych, jak karty kredytowe, czy też tradycyjne przelewy bankowe, jako że mają one dla nich spore niedogodności w postaci długich czasów realizacji transakcji, czy też wysokich kosztów. Zamiast tego masowo przerzucają się na proste i nowoczesne rozwiązania typu e-wallet (jak PayPal), lokalne płatności internetowe (jak PayU), czy też usługi przesyłania pieniędzy o zasięgu ogólnoeuropejskim (jak TransferGo).

W dzisiejszym artykule postaramy się przyjrzeć kilku najciekawszym naszym zdaniem start-upom, zarówno z Polski, jak i z sąsiadujących z nami krajów, czyli Litwy i Rosji. Zapraszamy do lektury!

Interesujące start-upy z Polski

Nasz przegląd ciekawych start-upów rozpoczniemy od krajowego rynku, na pierwszy ogień idzie…

Jadezabiore.pl

Jest to bardzo ciekawa w swoim zamyśle platforma mająca stanowić oryginalną konkurencję dla wszelkiego rodzaju firm kurierskich oraz przewozowych. Stanowi ona coś w rodzaju giełdy ofert transportu przesyłek, polega ogólnie rzecz biorąc na tym, że użytkownicy, których czeka jakiś wyjazd – czy to prywatny, czy to służbowy – ogłaszają w serwisie Jadezabiore.pl planowany czas wyjazdu, trasę oraz rodzaj pojazdu, a inni mogą w tym momencie porozumieć się z nimi w kwestii przekazania przesyłki do przetransportowania oraz uzgodnienia ceny. Naszym zdaniem – strzał w dziesiątkę!

Everytap

Everytap to specyficzna i nietuzinkowa odmiana programu lojalnościowego. Polega ona na tym, że właściciele punktów usługowych (sklepów, restauracji, kawiarni itp.) mogą nagradzać swoich klientów punktami lojalnościowymi. I nie byłoby w tym niczego oryginalnego, gdyby nie to, że cała operacja realizowana jest za pomocą smartfona z aplikacją Everytap. Klient odwiedzając dany lokal otrzymuje w nagrodę określoną liczbę punktów lojalnościowych, zarówno za samo wejście, jak i złożenie zamówienia lub dokonanie zakupu. Zgromadzone punkty może następnie wymieniać na różnego rodzaju nagrody lub zniżki. Ciekawym aspektem Everytap jest to, że właściciele lokali mogą tak naprawdę dowolnie określić liczbę punktów za wszelkie czynności, na przykład specjalnie promowane produkty, a także możliwość ich wykorzystania w dowolnym swoim lokalu, nie tylko tym, w którym punkty klient uzyskał.

Start-upy litewskie

Kolej na najbardziej interesujące pomysły opracowane przez naszych sąsiadów z Litwy.

Breathcount

Breathcount to urządzenie medyczne o kształcie rurki służącym do monitorowania stanu płuc i zapobiegania atakom astmy. Użytkownik musi po prostu dmuchnąć w specjalną rurkę, a odczyty z urządzenia są wysyłane przez Bluetooth do aplikacji na telefonie, gdzie następnie można uzyskać błyskawiczną informację na temat kondycji płuc lub też przesłać ją do lekarza prowadzącego.

Feedpresso

Jest to pozornie zwykły czytnik kanałów RSS – ale pozory mylą. Owszem, pozwala on czytać wybrane przez siebie artykuły we wszystkich językach i z dowolnego miejsca, ale dodatkowo Feedpresso analizuje rodzaj treści, jakie czytasz i wyszukuje automatycznie nowe artykuły, które moga Cię zainteresować, opierając się na Twojej historii czytania. Na przykład jeśli często czytasz doniesienia z NBA, aplikacja pokaże Ci więcej artykułów związanych z amerykańską koszykówką pomijając tematy, które nie wzbudzają u Ciebie żadnego zainteresowania. Co ważne, Feedpresso wykazuje się identyczną skutecznością niezależnie od używanego przez Ciebie języka.

Start-upy z Rosji

Pora zatem rzucić okiem na propozycje rosyjskie z dziedziny start-upów:

iBox

iBox to coś, co kryje w sobie naprawdę olbrzymi potencjał. Jest to rozwiązanie pozwalające dokonywać płatności tradycyjnymi kartami bankowymi przy użyciu jedynie smartfona z odpowiednią aplikacją i najzwyklejszego w świecie czytnika kart. Firma zaprezentowała niedawno działające już prototypowe rozwiązania i obecnie pracuje jeszcze nad testowaniem i dopracowaniem systemu zabezpieczeń – gdy już etap ten zostanie ukończony, możemy być świadkiem prawdziwego przełomu na rynku kart płatniczych!

Spotty

Pod tą nazwą kryje się prosty i bardzo oryginalny system monitorujący psy. Ogólnie rzecz biorąc sklada się on z nadajnika GPS miniaturowych rozmiarów (pozwalających zaszyć go w obroży) oraz monitora organizmu naszego pupila. Wszelkie dane trafiają do aplikacji na smartfona, za pomocą której możemy na przykład zlokalizować psa, jeśli się gdzieś zagubi, a także mamy informacje na temat przebytego przez niego dystansu w ciągu dnia oraz liczby spalonych kalorii – co może stanowić nieocenioną pomoc w przypadku problemów ze zdrowiem lub otyłością naszego czworonożnego przyjaciela.

Wieści z Rozładowani.pl