Kolejna partia satelitów Starlink jest już na orbicie.

Oznacza to, że lada dzień będą kolejne okazje do obserwacji „bliskich” przelotów satelitów Starlink. Dzisiaj rano, po dwukrotnym opóźnieniu startu zestaw Starlink-21 wzbił się w powietrze, by po kilkunastu minutach znaleźć się na ziemskiej orbicie.

R E K L A M A

Docelowo satelitów ma być ponad 40 tysięcy, aktualnie wysłano około 1200 sztuk. Wszystkie stworzą sieć, która zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najdalszych zakątkach globu.

Starlink-21 zobacz nagranie ze startu rakiety

Po godzinie nastąpiła separacja ładunku, a rakieta powróciła na Ziemię:

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska
Start misji Starlink-21 zakończony sukcesem - zobacz nagranie wideo 1

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.