Jeśli posiadasz starszy model iPhone to będziesz zadowolony. Okazuje się, że w celu przyspieszenia i poprawy wydajności takich modeli, wystarczy zmienić… region. Nie wiedzieć czemu region francuski ustawiony w iPhone przyspiesza go. Można? Można!

Już wielokrotnie pojawiały się plotki, potwierdzone zresztą testami, że starsze modele iPhone’a tracą na wydajności wraz z aktualizacją oprogramowania do najnowszych wersji. Jak to się dzieje? Sprawa jest banalna i jak zwykle rozbija się o kwestie prawne.

Szybszy stary iPhone tylko we Francji

Jakiś czas temu głośno się zrobiło o sprawie, po której Apple zostało ukarane. Francja nałożyła grzywnę na giganta z Cupertino za właśnie spowalnianie telefonów. Powód takich manewrów ze strony Apple był oczywisty – ludzie kupowali nowsze modele i biznes się kręcił. Oczywiście to nieoficjalnie, bo firma tłumaczy, że chodzi tylko i wyłącznie o zwiększenie żywotności baterii w iPhonie.

Proceder został ukrócony i Apple nie może już spowalniać smartfonów.  Inne rynki natomiast dalej pozwalają na obniżanie wydajności, dlatego sposobem na to jest tylko… zmiana regionu. Takie doniesienia płyną od chińskich blogerów, ale nie tylko. Testowano również takie obejście w przypadku najnowszych telefonów iPhone 12 Pro. Tutaj jednak wydajność nie zmieniła się w żaden sposób, co pokazuje, że faktycznie tylko starsze modele są na to podatne.

Wspólne oglądanie filmów i słuchanie muzyki w iOS 15 jednak nie od dnia premiery – Apple opóźnia wdrożenie SharePlay

Korci zakupić jakiegoś iPhone’a sprzed kilku lat, że sprawdzić to samemu. Jeśli faktycznie jest to sposób na podwyższenie wydajności, zapewne Apple już pracuje nad metodą, aby ukrócić takie działania. Jestem zauroczony firmą z logo nadgryzionego jabłka od wielu lat, jednak takie podejście do klienta jest delikatnie mówiąc, nie fair.

Oczywiście same iPhone’y i tak są daleko przed konkurencją, bo nawet flagowe modele oparte na systemie Android po 2-3 latach kolosalnie tracą na wydajności, przez co telefon często staje się praktycznie nie do użytku. Optymalizacja iOS jest tak dobra, że nawet Apple musiało obniżać wydajność starszych modeli.