Kolejna grupa internetowych satelitów Starlink zostanie wystrzelona już w przyszłym tygodniu. Dziewiąta seria poleciała w sobotę, zawierała 59 sztuk.

SpaceX: kolejna, dziewiąta już seria Starlinków poleciała, następna – za tydzień

PRZELOTY STARLINK W czwartek 18.06.2020:

  • 22:14 – 9 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  • 22:24 – 11 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  • 23:26 – 34 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  • 23:39 – 6 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.