Starlink 10 startuje już dzisiaj! Zobacz transmisję na żywo od SpaceX [aktualizacja: start przesunięto!]

Starlink 10 startuje już dzisiaj! Zobacz transmisję na żywo od SpaceX [aktualizacja: start przesunięto!]

Opublikowano 23.06.2020 9:20 Aktualizacja: 23.06.2020 15:45 -


Już we wtorek, 23 czerwca kolejna, ale tym razem okrągła, bo dziesiąta misja satelitów Starlink. Falcon 9 ponownie zabierze ze sobą 60 sztuk satelitów, które dołączą do tworzonej na orbicie konstelacji. Gdzie obejrzeć?

W ubiegłym tygodniu SpaceX wypuściło 9 misję Starlink, ale czerwiec jest bogaty w starty. We wtorek misja numer 10. Wśród ostatnich satelitów żaden nie posiadał osłon słonecznych, które mają ograniczyć odbicie światła. Poinformowano jedynie, że w dziesiątek partii osłony się pojawią. A to już niebawem, bo Starlink-10 wystartuje już dzisiaj, 23 czerwca. Transmisja jak zawsze na kanale SpaceX na Youtube.

AKTUALIZACJA 23.06.2020, 15:44: Start Starlinków przesunięto na 25 czerwca 2020 na godzinę 22:39 czasu polskiego.

STARLINKI MNIEJ WIDOCZNE

Jak zapewnia Elon Musk, szef SpaceX, właśnie najbliższy zestaw satelitów ma być wyposażony w specjalne osłony. Mają one ograniczyć odbijanie światła od satelitów, dzięki czemu nie będą aż tak rozświetlały nieba (przez co będą mniej widoczne). Dziewiąty start Starlinków oznacza, że na orbicie  będzie znajdowało się już 533 satelitów. Docelowo ma to być nawet 30-40 tysięcy “sztuk”.

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

Wieści z Rozładowani.pl