Sitina S1 – open source’owy projekt aparatu pełnoklatowego
Wenting Zhang buduje pełnoklatkowego bezlusterkowca od podstaw. Sprawdźcie ten niesamowity projekt DIY.

Jakiś czas temu pisałem o studencie, który zbudował modułowy aparat dla leworęcznych. Tym razem przyjrzymy się kolejnemu pasjonatowi majsterkowania, który poszedł o poziom wyżej, tworząc własny aparat pełnoklatkowy.
Stworzenie własnego aparatu fotograficznego może być stosunkowo proste. Na poziomie easy, wystarczy Rasberry Pi czy inny tego typu komputer, moduł kamery oraz obudowa, którą możecie wydrukować na drukarce 3D. Wenting Zhang poszedł jednak sporo dalej.
Sitina S1 – open source’owy projekt aparatu pełnoklatowego
Pochodzący z Bostonu inżynier i fotograf Wenting Zhang od ponad dekady eksperymentuje z elektroniką DIY, a także jest miłośnikiem fotografii, więc zbudowanie własnego aparatu było naturalnym rozszerzeniem tych zainteresowań.
Na pomysł zbudowania własnego aparatu początkowo wpadłem w szkole średniej. Nie mogłem wtedy korzystać z aparatu rodziców i nie było mnie stać na prawdziwy aparat. Naiwnie myślałem, że byłoby to możliwe i tańsze, gdybym po prostu sam ją zbudował
Zhang w wywiadzie dla DPReview.
Jak się pewnie już domyślacie, autorowi nie udało się zbudować aparatu w szkole, ale kilkanaście lat później, podszedł już do tematu dużo poważniej. Autor postawił sobie zadanie stworzenia aparatu, który pod względem ergonomii, sterowania i interfejsu, można porównać do nowoczesnego aparatu konsumenckiego. Aby zrozumieć skalę tego zadania, trzeba wziąć pod uwagę, że firma produkująca aparaty fotograficzne, zatrudnia do tych procesów duże zespoły inżynierów.
Chociaż CMOS stał się dominującą technologią matryc w kamerach konsumenckich, ze względu na takie czynniki jak szybkość, niższe zużycie energii i koszty, kamera Zhanga jest zbudowana wokół 10-megapikselowego sensora Kodak KAI-11000CM CCD z globalną migawką elektroniczną. Zhang wybrał tę matrycę z dość pragmatycznego powodu: była łatwa do zdobycia.
Taki wybór sensora niesie ze sobą użyteczną korzyść. Jak Zhang wyjaśnia w jednym z filmów, zaprojektowanie i zbudowanie mechanicznej migawki jest skomplikowane i wykracza poza obszar jego wiedzy, więc jego projekt DIY opiera się na wykorzystaniu migawki elektronicznej. Z podobnych powodów Zhang zdecydował się zamiast konstrukcji optycznej opartej na pryzmatach użyć ekran LCD w roli wizjera.
W swoim projekcie Zhang chciał korzystać z istniejących obiektywów. Aktualnie w projekcie wykorzystywane jest mocowanie E z aktywnymi stykami elektrycznymi, jednak go bezlusterkowa konstrukcja, z niewielką odległością kołnierza, zapewnia dużą elastyczność w dostosowywaniu różnych obiektywów do konstrukcji.
Sitina S1 – przykładowe zdjęcia



Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak budowany jest aparat, to zachęcam do obejrzenia filmów Zhanga, które znajdziesz tutaj. A jeśli sam chcesz się pobawić w inżyniera, czerpiąc z pracy bostończyka, to tutaj znajdziesz gitlaba tego projektu.
źródło: dpreview
Last modified: 25 stycznia 2025