Największe na świecie zdjęcie panoramiczne można teraz sfinansować na Kickstarterze
Kickstarter przepełniony jest ciekawymi projektami fotograficznymi. Tym razem nie jest to jednak żaden nowy sprzęt, a okazja do wsparcia rekordowej akcji.
Holmenkollen 1000 Gigapixel 360°
Holmenkollen 1000 Gigapixel 360° to inicjatywa stworzenia gigantycznej panoramy jednej z najbardziej ikonicznych miejscówek w Norwegii – wzgórza Holmenkollen, ze słynnej skoczni narciarskiej Holmenkollbakken, której królem okrzyknięto kiedyś Adama Małysza. Polak był rekordzistą skoczni i podobnie rekordowa ma być norweska panorama, za którą odpowiada ojciec i syn, o swojsko brzmiącym nazwisku Rzewuski Celem projektu jest pobicie 1 TeraPixela.
Chociaż głównym celem jest pobicie rekordów pod względem rozmiaru i szczegółowości, obraz będzie również służył celom artystycznym i dokumentalnym. Uchwyci wyjątkowy moment w czasie, zaprezentuje piękno tego miasta i udokumentuje miejski krajobraz z niespotykaną dotąd szczegółowością.
Projekt już się rozpoczął, ale autorzy potrzebują pomocy, aby go ukończyć. Przechwycili oni ponad 11,3 TB skompresowanych danych (366 843 obrazów). Bez kompresji jest to ponad 100 TB danych. Wymaga to szybkiej stacji roboczej i znacznej ilości miejsca na dysku. Aby przybliżyć skalę tych danych, zapisanie 100 terabajtów przy prędkości 200 MB/s (normalna prędkość HD) zajmuje około 7,58 dnia. Kampania uruchomiona na Kickstarterze ma na celu zebranie funduszy na stację roboczą zdolną poradzić sobie z takim obciążeniem.
Nikon z9 i Sub-pixel alignment
Zdjęcia do panoramy wykonano flagowym bezlusterkowcem Nikon Z9. Sercem Z9 jest 45.7-megapikselowa matryca BSI CMOS o budowie warstwowej (architektura stacked). W formacie FX (36×24) aparat robi zdjęcia w rozmiarze 8256 x 5504 pikseli. Wykorzystany obiektyw to prawdopodobnie NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S.
Projekt ten rozpoczął się kilka lat temu od opracowania programu, który mógłby zwiększyć rozdzielczość obrazu w rozsądnym czasie poprzez połączenie wielu nieznacznie przesuniętych zdjęć tego samego obiektu. Sercem skalowania obrazów jest algorytm zwany wyrównaniem subpikseli, który wyrównuje kilka prawie identycznych obrazów jeden na drugim. Jest to podobne do algorytmów Pixel Shift stosowanych obecnie w wielu aparatach. Metoda ta nie jest nowa i została sprawdzona przez wiele innych osób w ciągu ostatnich lat. Wyrównanie subpikseli jest wykonywane przez samodzielnie stworzone oprogramowanie CUDA, które wyrównuje i skaluje 20 obrazów w około 1 minutę. Film z porównaniem jakości pojedynczego zdjęcia i polepszonej wersji znajdziecie poniżej.
Część panoramy, odpowiadająca 12% całości, można już oglądać tutaj. Kampania trwa do 25 kwietnia. Autorzy proponują kilka progów nagród, wśród których znajdziecie, chociażby podpisany fragment panoramy czy logo firmy na stronie projektu. Na moment pisania tego tekstu udało się uzbierać 476 z zakładanych 38 611 złotych.
Last modified: 05 kwietnia 2024