Stadia! To jest przyszłość gamingu od Google. Magia!

Stadia! To jest przyszłość gamingu od Google. Magia!

Opublikowano 19.03.2019 18:34 -


Zgodnie z porannymi zapowiedziami, Google zaprezentowało właśnie na konferencji GDC w San Francisco swoją nową usługę. Nie jest to konsola, a platforma do gier.

Można to nazwać śmiało Netflixem dla gier. Patrząc na prezentację, wygląda to magicznie. Całość oparta jest o streaming. Google zapewnia, że nie ma problemu z jakością 1080p (podczas premiery ma być już 4K), a także 60 klatkami na sekundę. W przyszłości ma być dostępne 120+ fps i 8K.

Platforma nazywa się Stadia, a do rozgrywki wystarczy przeglądarka Chrome, tablet, telefon czy TV z Chromecast. Podczas konferencji zaprezentowano rozgrywkę na żywo na wielu urządzeniach: od telefonu po telewizor.

stadia

Wystarczy 5 sekund i grasz

Po wejściu na YouTube wystarczy kliknąć Play i po pięciu sekundach będziemy mogli cieszyć się grą. Brzmi niewiarygodnie, ale to się dzieje teraz, to nie jest przyszłość. W trakcie prezentacji rozegrano sceny z gry Assassin’s Creed Odyssey.

Zmieniasz platformę jak i kiedy chcesz

Podczas gry, przedstawiciel Google odkładał smartfon na bok, nie pauzując nawet gry. Następnie przechodził do tabletu, tam odpalał grę w tym samym miejscu. I tak dalej, aż do TV.

stadia google

Stadia - koniec z czekaniem na rozgrywkę

Jak zaprezentowano podczas konferencji, platforma pozwoli zapomnieć o aktualizacjach i długim ładowaniu rozgrywki. Od teraz dowolna gra będzie dostępna natychmiastowo i zawsze będzie aktualna. Wszystko obsługiwane jest przez serwery Google. Nie będzie ograniczona możliwościami technicznymi naszych konsol.

Stadia obsłuży każdy kontroler

Bez problemu możemy korzystać zarówno z pada do Xboxa, jak do PS4. Oczywiście dodatkowo Google przygotowało własne, dedykowane urządzenie. Niemniej firma postawiła na dostępność, dla każdego i wszędzie.

stadia kontroler

Stadia - sprzęt najwyższej klasy

Całość ma być napędzana nowymi procesorami od AMD.

Według Google, sprzęt będzie mocniejszy niż PS4 i Xboxe One, nawet gdyby były połączone.

Wszystko oparte o system Linuks. Google zapowiada wsparcie dla rozgrywki międzyplatformowej. Przykładowo Doom Eternal ma odpalić w 4K HDR i 60fps.

Stadia - kiedy premiera?

Według oficjalnej strony, premiera jeszcze w 2019 roku. Na początek oczywiście Stany Zjednoczone, następnie Kanada i "większa" część Europy. Na razie na liście brakuje Polski.

Stadia kiedy w Polsce premiera

Tekst jest aktualizowany na bieżąco.

Wieści z Rozładowani.pl