Średnia waga typowej strony internetowej wzrosła o 15% w 2014 roku i nie powinno Cię to dziwić

Średnia waga typowej strony internetowej wzrosła o 15% w 2014 roku i nie powinno Cię to dziwić

Opublikowano 30.12.2014 13:59 - 6


Sporo ostatnio w świecie stron internetowych się pozmieniało. Coraz szybszy internet pozwala na zastosowanie coraz większych rozmiarowo i objętościowo zdjęć. Rosną możliwości, a w związku z tym rośnie proporcjonalnie objętość stron internetowych. Gdybym miał wytypować obszar, który powoduje systematyczny wzrost celowałbym właśnie w ten trend. Patrząc na wyniki badań, mógłbym śmiało stwierdzić, że mam całkiem niezłego cela, ale nie ustrzeliłbym 10tki. Okazuje się, że wykorzystanie wielkich zdjęć to tylko jeden z aspektów, który zwiększa wagę witryn internetowych. Co w takim razie pozostaje?

Z niedowierzaniem patrzę na swój wpis, dotyczący optymalizacji WordPress, który opublikowałem kilka lat temu. Wówczas udało mi się osiągnąć całkiem niezłe wyniki, schodząc z wielkości strony z 860KB do 377KB. Do tego jeśli dorzucę zejście z 150 zapytań do 68, to całość wyglądała na tamten czas naprawdę imponująco. A jak sprawa ma się teraz? Otóż jest bardzo ciekawie, sami zobaczcie:

dwwww

Jest różnica, prawda? Otóż wszystko w moim przypadku zależne jest główne od ilości zdjęć na stronie głównej i ich wielkości. Niegdyś zdjęcia, jeszcze za czasów lubik.info, były wielkości max 200x200px, teraz ze względu na szablon minimalne zdjęcie jakie zobaczycie to 600x600px, a w zdecydowanej większości nawet w okolicach 1000x1000px, a to niestety na wadze musiało się odbić. W końcu na podstronach główne zdjęcie wpisu obejmuje cały nagłówek. Oczywiście mogę próbować praktyk optymalizacji, ale w dobie dostępu do szybkiego internetu, nie jest to czynność niecierpiąca zwłoki.

Co jednak najciekawsze, według badań serwisu HTTPArchive trend jest zdecydowanie rosnący. Patrząc na statystyki dwóch ostatnich lat, rok 2014 przyniósł wzrost w objętości stron internetowych o 15%. To całkiem sporo, wynika to oczywiście z faktu wykorzystania większej rozdzielczości zdjęć, ale nie tylko. Okazuje się, że kaskadowe arkusze stylów także nie pozostają bez znaczenia. Ich przyrost zwiększył się o bagatela 25%. Oczywiście bardzo łatwo to wytłumaczyć, wiąże się to z pewnością z trendem responsywnego projektowania stron, tak by wyglądały one dobrze na urządzeniach mobilnych jak i zwykłych desktopach.

technologia 20132014zmiana
HTML57Kb59Kb+4%
CSS46Kb57Kb+24%
JavaScript276Kb295Kb+7%
Zdjęcia1,030Kb1,243Kb+21%
Flash87Kb76Kb-13%
Inne205Kb223Kb+9%
Całość1,701Kb1,953Kb+15%

 

Równie oczywistym wydaje się także spadek technologii Flash. Odnotowała ona spadek wysokości 13% i z pewnością na tym się nie zatrzyma. Zdjęcia zgarnęły 21%. Całość badań została przeprowadzona na podstawie rankingu Alexa. Statystyka w zasadzie nie zaskakuje, tylko potwierdza trendy, których jesteśmy świadkami. Ciekawy jestem jak sprawa zmieni się na przestrzeni kolejnych lat, wraz z ewolucją technologii czy alternatywnych rozwiązań. Pewno w tym wszystkim jest jedno, wartości te z pewnością będą systematycznie rosnąć. A ja muszę poważnie pomyśleć o optymalizacji DailyWeb, bo 8MB strony głównej to wartość, którą z pewnością nie można się pochwalić.

 

Wieści z Rozładowani.pl