Oczywiście jak to często bywa, aplikację znalazłem przypadkiem. Przez wiele lat, sam już dobrze nie wiem, czy to z lenistwa, czy z braku alternatywy, korzystałem z internetowego serwisu TinyPic. Nie miałem specjalnie dużych wymagań. Wszystko czego chciałem, to właściwie tylko to, by pliki graficzne zajmujące dużo miejsca na dysku, zajmowały go mniej. Niestety, w zeszłym roku TinyPic przestało świadczyć swoje usługi. Musiałem poszukać innego sprytnego sposobu.

Squash od Realmac Software

Jest wiele aplikacji, które testowałem. Niektóre toporne, ale dające niesamowite rezultaty. Inne proste, ale wydające się działać tylko w sobie znanych okolicznościach (czy też na tylko sobie znanych formatach plików). Potrzebowałem czegoś prostego, szybkiego i dającego wymierne rezultaty.

Squash

Aplikacja, którą znalazłem to Squash od Realmac Software. To w sumie dosyć znana firma za granicą, stworzyła popularną aplikację do łatwego tworzenia stron WWW (RapidWeaver) oraz popularny program TO DO — Clear Todos. Oprócz tworzenia oprogramowania Realmac oferuje też usługi hostingowe.

Bajecznie prosta aplikacja

Sama aplikacja jest uproszczona do granic możliwości. Aby „wycisnąć soki” z plików graficznych, wystarczy je upuścić w okienku aplikacji. To wszystko. Aplikacja posiada tylko najpotrzebniejsze funkcje jak wybór miejsca zapisywania pliku czy też procentową kontrolę nad kompresją.

Squash
To praktyczne jedyne opcje w Squash.

To nie dużo, ale właśnie takiej aplikacji szukałem. Jest prosto i na pewno szybciej niż w aplikacji systemowej. Nie jest jednak darmowa, koszt aplikacji to 14,99 dolara lub 69,99 zł. Aplikacja dostępna jest wyłącznie na komputery z MacOS. Można kupić ją bezpośrednio w App Store, na stronie producenta lub korzystając z subskrypcji na aplikacje SetApp (ja korzystam właśnie z tej ostatniej).

A może znacie lepszy sposób na proste zmniejszanie rozmiaru plików? Dajcie mi znać w komentarzach.