Facebook zbudował oddzielne środowisko testowe, w ramach którego wdraża boty zachowujące się jak oszuści na właściwym portalu. W ten sposób chce przewidzieć ich ruchy i zwalczać, aby poprawić bezpieczeństwo użytkowników serwisu. 

Alternatywna wersja Facebooka, a tam boty

W tym celu stworzona została oddzielna wersja Facebooka, jak podaje serwis ZDNet. Będzie ona przypominać właściwy portal, a zatem zawierać wszystkie takie same funkcje. Na alternatywnej wersji Facebooka zostaną uruchomione specjalne boty, które mają podejmować wszelkiego rodzaju działania wpływające na szkodę użytkowników. Te szkodliwe przedsięwzięcia mają zostać odnalezione przez boty szybciej niż przez rzeczywistych hakerów. Do tych działań opracowano specjalny sposób Web-Enabled Simulation (WES). Dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie symulacji w takich samych warunkach, w jakich funkcjonuje prawdziwy portal, a nie sztuczny twór stworzony na potrzeby testów. Mark Harman zauważa, że proces ten pozwala uzyskać wyniki symulacji bliższe właściwemu portalowi i temu, co się na nim dzieje. 

Instagram pozwoli organizować zbiórki pieniędzy na cele prywatne identycznie jak na Facebooku

Boty mają do dyspozycji te same funkcje, co prawdziwi użytkownicy

Boty funkcjonujące w alternatywnej wersji Facebooka mogą wykonywać takie same czynności, jak użytkownicy prawdziwej wersji. Mogą wysyłać zaproszenia dodawania do znajomych, korzystać z Messengera, przeglądać profile oraz strony. Mają one swoje zaplanowane zadania do wykonania, a także podejmują próby nienadzorowanego uczenia się. W efekcie boty mogą podejmować działania, które wcześniej nie miały miejsca i których nikt nie przewidział. 

Messenger goni Zooma?Messenger Rooms dostępne publicznie

Powyższe działania Facebooka mają sprawić, że platforma stanie się bardziej bezpieczna dla codziennych użytkowników. Efektem symulacji ma być wykrycie wszelkich zagrożeń, które czyhają na użytkowników serwisu oraz wyeliminowanie ich. Zatem już za jakiś czas możemy się doczekać bezpiecznego Facebooka, na którym oszuści nie będą mieli co robić. Tylko co do tego czasu? Nadal serwis będzie leczył, a nie zapobiegał?

Źródło: ZDNet


Posłuchaj nas!