Sprint Data Center powstało w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku, dotyczące bezpieczeństwa i dostępności do informacji. Za jego powstanie odpowiada firma Sprint, jeden z liderów rynku integracji systemów IT i telekomunikacyjnych, działająca od ponad dwudziestu lat na polskim rynku, dostarczając klientom kompletne i oparte na najnowszych technologiach rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Sprint Data Center: lokalizacja

Sprint Data Center zlokalizowane jest w Olsztynie przy ul. Jagiellończyka 26, na terenie siedziby Sprint S.A. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Centrum powstało w miejscu niezagrożonym klęskami żywiołowymi takimi jak powodzie, podtopienia, wichury, szkody górnicze, tąpnięcia czy trzęsienia ziemi. Nie zagrażają mu katastrofy przemysłowe w rafineriach, kopalniach, elektrowniach czy sztucznych zbiornikach wodnych. Jednocześnie Sprint Data Center ulokowano bardzo korzystnie logistycznie, gdyż obiekt znajduje przy szlakach komunikacyjnych biegnących z Warszawy, Gdańska, Łodzi i Poznania.

Sprint Data Center

Lokalizacja centrum w Olsztynie doceniona została przez lokalną społeczność. W 2011 roku Sprint Data Center zostało nagrodzone w konkursie „Najlepszy produkt i usługa Warmii i Mazur” w kategorii produkt przemysłowy. Jury konkursu, organizowanego przez Gazetę Olsztyńską i Polskie Radio Olsztyn S.A., obradowało pod przewodnictwem marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i nagrodziło SDC za innowacyjność i wdrażanie najnowszych technologii w regionie.

Sprint Data Center: usługi

Usługi oferowane przez Sprint Data Center, możemy podzielić na cztery główne obszary: serwery dedykowane, kolokacja serwerów i szaf, wirtualizacja serwerów i hosting.

Serwery dedykowane to usługa dzierżawienia całej powierzchni serwera, który dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb klienta. Pozwala to na szersze wykorzystanie możliwości danego serwera, a także zwiększa elastyczność wykorzystywanego oprogramowania. Opcja ta ułatwia zarządzanie dostępem i poprawia skalowalność rozwiązań.

Sprint Data Center

Kolokacja serwerów i szaf to natomiast usługa polegająca na zleceniu przez klienta nadzoru nad własnym serwerem bądź grupą serwerów. W tym przypadku Sprint zapewnia profesjonalne przygotowanie, miejsce w Data Center, przyłączenie do łącza internetowego o określonej przepustowości i gwarancję bezawaryjności pracy. To świetne rozwiązanie dla osób posiadających własne serwery, a chcących delegować ich obsługę.

Sprint Data Center

Usługa wirtualizacji serwerów pozwala klientowi na uruchomienie wielu niezależnych, odizolowanych od siebie serwerów, na jednej fizycznej maszynie. Wirtualne środowiska są od siebie odseparowane tak, że z punktu widzenia aplikacji, zachowują się jak niezależne fizycznie serwery. Pozwala to na ograniczenie kosztów utrzymania infrastruktury i uelastycznienie wykorzystania zasobów.

Ostatnią dużą usługą, realizowaną przez Sprint Data Center, jest hosting. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma zdecydowała się na udostępnianie przestrzeni dyskowej, na serwerach, zlokalizowanych w Sprint Data Center. Poza niezawodnością Sprint gwarantuje klientom pomoc w zakresie stron www, platform internetowych i intranetowych, czy też różnego rodzaju systemów informatycznych.

Sprint Data Center

Sprint Data Center oferuje również szereg usług dodatkowych. Firma chce odpowiadać na ciągle rosnące i zmieniające się potrzeby klientów. Olsztyńska jednostka poza usługami podstawowymi oferuje także IAAS, PAAS, SAAS – infrastruktura, platforma, oprogramowanie jako usługa, Bezpieczne archiwum elektroniczne, Administrację serwerem, Uwierzytelnianie dostępu do usług i aplikacji, Backup danych, Disaster recovery czy Virtual PBX. W dobie pandemicznych ograniczeń i związanym z nimi dynamicznym wzrostem zainteresowania streamingiem ciekawym elementem oferty jest z pewnością rozwiązanie pozwalające na transmitowanie na żywo, za pomocą sieci Internet, wszelakiego rodzaju wydarzeń (spotkania biznesowe, konferencje, wydarzeniach medialne, audycje radiowe i telewizyjne). W tym celu Sprint Data Center wspomóc może klienta w zakupie bądź dzierżawie niezbędnych urządzeń do przeprowadzania różnego rodzaju konferencji.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest kluczową kwestią, szczególnie w dziedzinie szeroko pojętych systemów IT oraz zaawansowanych rozwiązań telekomunikacyjnych. O lokalizacji Sprint Data Center, gwarantującej brak zagrożenia ze strony klęsk żywiołowych już pisałem, teraz czas przyjrzeć się zabezpieczeniom samego budynku. Obiekt chroniony jest stałą, całodobową kontrolą pracowników ochrony oraz monitoringiem wizyjnym z pełnym zapisem wydarzeń. Klimatyzowane pomieszczenie posiada system ścisłej kontroli dostępu, niepalną podłogę techniczną oraz sektor Wysokiej Mocy z inteligentnym systemem nawiewu podłogowego. Zasilanie awaryjne zapewnia agregat o mocy 1000 KM z możliwością pracy w trybie ciągłym. Nad całością czuwa system przeciwpożarowy typu VESDA zintegrowany z aerozolowym systemem gaśniczym.

Sprint Data Center

Takie przygotowanie Sprint Data Center pozwoliło uzyskać wynik 3/4 TIER w amerykańskiej normy TIA (Telecommunications and Infrastructure Standard for Data Center). Firma posiada także Certyfikat ISO 9001, certyfikat natowskiego systemu zarządzania jakością AQAP 2110 (jako jedna z dwóch firm w Polsce) oraz certyfikat Wewnętrznego Systemu Kontroli (WSK).

Sprint Data Center w liczbach

  • 2500 kg/m2  nośność podłogi technicznej w Sprint Data Center
  • 700kVA agregat prądotwórczy umożliwiający 25-godzinne funkcjonowanie na jednym tankowaniu
  • 300 m2 powierzchni Sprint Data Center
  • 60 szaf telekomunikacyjnych
  • 24-godzinny nadzór osobowy
  • 12 kW na 1 rack – standardowa wydajność chłodnicza
  • 2 tygodnie – czas przechowywania obrazu z kamer
  • 1 takie miejsce w Polsce

Zlokalizowane w Olsztynie Sprint Data Center, to nie tylko technologiczna wizytówka regionu. To także jedno z najnowocześniejszych w kraju centrum przechowywania i przetwarzania danych. Poza klasycznymi usługami takimi jak hosting czy kolokacja serwerów oferuje szereg dodatkowych, wychodzących naprzeciw oczekiwaniom klientów i odpowiadających na ich potrzeby w dynamicznie zmieniającym się świecie.


Artykuł powstał przy współpracy z marką Sprint.