Sprawdź to, zanim zostanie usunięte!

Sprawdź to, zanim zostanie usunięte!

Opublikowano 4.07.2016 8:10 Aktualizacja: 9.08.2016 13:39 -


Coś, co zakazane pobudza kreatywność? Kampania społeczna niemieckiej organizacji Pink Ribbon jest tego doskonałym przykładem!

Co roku powstaje kilka kampanii mających na celu promowanie profilaktyki dotyczącej nowotworów – zarówno tych dotykających kobiety, jak i mężczyzn. Kojarzycie ostatnie “Łap jaja”, “Myśl o biuście” czy “Trzeba znaleźć inne cycki”? To tylko przykłady tych, które szybko stały się internetowym viralem.

Wspomniana niemiecka organizacja postanowiła wykorzystać obostrzenia dotyczące nagości, które w swoich regulaminach mają największe portale społecznościowe – Facebook i Instagram. Organizacja doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że fotografie odkrytych kobiecych piersi natychmiast będą usuwane przez moderatorów w mediach społecznościowych, ale zamiast przejmować się cenzurą, postanowili wykorzystać ją w swojej akcji.

Kobiety publikowały w sieci zdjęcia z nagim biustem, opatrzone hasłem “Check it before it’s removed” (pol. “Sprawdź to, zanim zostanie usunięte”), zachęcając tym samym do profilaktycznych badań piersi. Dwuznaczne hasło dawało do myślenia – nie tylko zdjęcie może być za chwilę usunięte, ale także – w następstwie nowotworu – cała pierś.

Na potrzeby akcji została stworzona także specjalna strona, z której w szybki i łatwy sposób mogliśmy publikować fotografie z hasłem przewodnim kampanii – www.checkitbeforeitsremoved.com.

Jak na kampanię zareagowali najwięksi gracze na rynku mediów społecznościowych? Początkowo, zdjęcia były systematycznie usuwane, jednak w chwili, gdy do akcji przyłączyli się blogerzy, celebryci i ludzie ze świata polityki, Facebook i Instagram przestali blokować fotografie.

To już drugi przypadek, gdzie do promowania profilaktycznych badań wykorzystano cenzurę panującą w mediach społecznościowych. Wcześniej dużą kreatywnością wykazali się działacze argentyńskiej fundacji MACMA, którzy postanowili “znaleźć inne cycki”. Nagrali oni filmik, w którym zamiast kobiety, profilaktyczne badanie wykonuje mężczyzna. Film z hashtagiem #ManBoobs4Boobs udostępniono w sieci ponad 7 milionów razy. Zobaczcie sami:

https://www.youtube.com/watch?v=Ais88Os_CTg

Tu z kolei badanie jąder w stylu “Gry o Tron” – ot, taka ciekawostka:
https://www.youtube.com/watch?v=_0_YCh50ktI

Wieści z Rozładowani.pl