Na wstępie powtórzę za autorem – to nie jest żadnego rodzaju test medyczny, na podstawie którego będziemy mogli sprawdzić sprawność naszego słuchu. To tylko dla zabawy, informacyjnie 😏

Autor na co dzień działa ze sprzętem audio i jak sam mówi, nie może zawsze polegać tylko na swoich uszach. Wspomaga się różnego rodzaju sprzętem do pomiarów. W filmie odtwarza dźwięki o różnej częstotliwości. W pewnym momencie zaczniemy je słyszeć. Im więcej lat mamy, tym później dotrze do nas pisk.

Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem przestajemy sukcesywnie słyszeć wysokie częstotliwości. Auto przyjął równanie 20925 – (nasz wiek pomnożony razy 166). Innymi słowy, najwyższa typowa słyszalna częstotliwość dla człowieka i ubytek w latach.

Sprawdź swój słuch

Test najlepiej wykonywać w słuchawkach na kablu.

Test możecie wykonać przy użyciu jego filmiku na YouTube:

Ale jak dobrze wiemy, jest jeszcze kwestia konwersji algorytmów YouTube. Aby to ominąć, ten sam test dostępny jest na tej stronie.

Sam ten test wykonałem, wyszło stosunkowo dokładnie, różnica 3 lat. Test wykonywałem dwukrotnie. Za pierwszym razem nie wiedziałem czego się spodziewać i wyszła mi różnica 12 lat! Przy ponownym podejściu wiedząc, na jakim dźwięku mam się skupić wyszło o wiele lepiej. Jest to właściwie pisk, a czasami zdarza się tak, że taki odgłos towarzyszy nam normalnie. Może warto wtedy rozważyć profilaktyczne wybranie się do lekarza. Nadciśnienie tętnicze jest często przyczyną szumu w uszach.

P.S. Jeśli interesujesz się sprzętem audio, to polecam zostawić suba na kanale Joe.


Posłuchaj nas!