Podcasty zadomowiły się na Spotify. Serwis co chwila wprowadza nowości, które dotyczą tej popularnej formy twórczości. Na łamach DailyWeb mogliście już przeczytać o wprowadzeniu top list dedykowanych podcastom. Pisaliśmy również o wideo podcastach, które miałyby być konkurencją dla publikowania audycji na YouTube. W sierpniu zaś Spotify podzielił się informacjami na temat najbardziej popularnych podcastów w pierwszym półroczu 2020 r. Wtedy na platformie królowały takie audycje jak: Dwóch Typów Podcast, Kryminatorium, Ja i moje przyjaciółki idiotki, Tu Okuniewska, Rock i Borys, Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski, Karol Paciorek, Piąte: Nie zabijaj, Prawdziwe Zbrodnie, Dział Zagraniczny. Jak podaje The Verge, Spotify sprawdza wśród użytkowników zainteresowanie ewentualnymi subskrypcjami dotyczącymi jedynie podcastów.

Oddzielna subskrypcja podcastów na Spotify

Subskrypcje na Spotify obejmują jednoczesny dostęp do muzyki oraz podcastów. The Verge zauważył, że na Twitterze prezes Variety Andrew Wallenstein podzielił się ankietą, jaką Spotify przeprowadza wśród użytkowników. Wynika z niej, że platforma streamingowa bada wśród swoich klientów zainteresowanie możliwością subskrypcji jedynie podcastów. W ankiecie można zauważyć kilka planów premium. Najtańszy z nich (za 2.99$ miesięcznie) pozwalałby na dostęp ekskluzywnych treści, ale z reklamami. W kolejnych planach użytkownicy mogliby dodatkowo otrzymywać specjalne odcinki wcześniej od innych, przy czym pozbawione by one były reklam. Warto tutaj ponownie podkreślić, że to na razie ankieta. Na chwilę obecną nie ma żadnych innych dodatkowych doniesień, jakoby Spotify miało zamiar wprowadzić subskrypcje samych podcastów.

Spotify szykuje podwyżki cen subskrypcji

Spotify udostępni twórcom podcastów swoją bibliotekę

Niedawno Spotify poinformowało o udostępnieniu swojej biblioteki muzycznej twórcom podcastów.

Dotychczas wielu twórców stosowało muzykę w ograniczonym czasowo przedziale z uwagi na prawa autorskie. Spotify nowym formatem audycji rozwiązuje ten problem i daje duże pole do popisu dla twórców. Dzięki temu można ubarwić swoje audycje, a nawet zostać Dj-em. Jeśli chodzi o prawa autorskie, to Spotify jasno wyjaśnia tę kwestię. Wszystkie utwory znajdujące się na platformie bazują na licencjach. Zatem Spotify rozliczy się z właścicielami utworów muzycznych, jeśli te będą użyte w nowym formacie podcastu w taki sposób, jakby użytkownik odnalazł dany utwór i go odsłuchiwał bez podcastu. Tym sposobem wszyscy wygrywają. Co ciekawe, użytkownicy będą mogli reagować na utwory w podcastach tak, jakby znajdowały się poza nimi. Czyli możliwe będzie zapisywanie utworu na playliście, a także polubienie go.

Źródło: The Verge


Posłuchaj nas!