Planowane zmiany związane są z projektem jaki Google forsuje od dłuższego czasu, a który przewidywał zastąpienie Chrome Web Apps progresywnymi aplikacjami typu PWA. Po raz pierwszy jednak mamy do czynienia z dokładną datą wygaszenia danej aplikacji – użytkownicy Keep, zaczęli być informowani, że aplikacja pobrana z Chrome Web Store przestanie działać w lutym przyszłego roku. W zamian Google proponuje przesiadkę na przeglądarkową wersję Keep znajdującą się pod adresem keep.google.com.

Użytkownicy Keep, którzy posiadają Chrome w wersji 86 lub nowszej, już teraz mogą skorzystać z opcji migracji, której poszczególne kroki opisane są w aplikacji. Sam proces nie spowoduje utraty danych – wszystkie zapisane notatki zostaną przeniesione do aplikacji PWA. Sama aplikacja z Chrome Web Store zostanie zastąpiona przez skrót utworzony na pasku powiadomień.

Niby więc wiele się nie zmieni, a jednak osoby, które korzystają z Keeps dość intensywnie mogą narzekać na pewne braki. Wielu użytkowników już teraz zwraca uwagę na fakt, że wersja PWA nie posiada pełnej funkcjonalności poprzedniej wersji. Jedną z podstawowych różnic wydaje się chociażby brak możliwości dostępu do notatek bez aktywnego połączenia z internetem. Dostęp offline będzie ograniczony do klientów mobilnej wersji aplikacji na Android i iOS. W przypadku Chromebooków zniknie też opcja tworzenia notatek z poziomu blokady ekranu, szczególnie przydatna w przypadku ekranów dotykowych.

Zapowiedzianym zmianom towarzyszy także nowe logo aplikacji, jak na razie dostępne jedynie w wersji przeglądarkowej. Trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do nowego loga Gmaila, prezentuje się ono całkiem nieźle.


Posłuchaj nas!