Od dwóch dni Google miało poważny problem z indeksowaniem nowych treści. Nie pojawiały się one w wynikach wyszukiwania. Błąd występował przede wszystkim, gdy ustawiony był filtr na pokazywanie treści z ostatniej godziny.

Firma dość szybko wydała stosowne oświadczenie, przyznając, że problem faktycznie istnieje. Po paru godzinach bug został naprawiony, jednak niesmak pozostaje. Treści, jakie pojawiły się w czasie awarii po prostu przepadły.

Nie jest to pierwsza awaria w ostatnich tygodniach w Google. W ubiegłym miesiącu miał miejsce błąd indeksowania, który spowodował, że sporo stron zostało usunięte z indeksu. Problem rozwiązano, jednak pojawił się wtedy kolejny – wpływający na raport stron zindeksowanych. Ten już był naprawiany ponad dwa tygodnie i tutaj ponownie – dane z tego czasu są bezużyteczne.

R E K L A M A

Spora ilość wpadek może być skutkiem jakiegoś większego problemu. Być może ma to związek z ostatnimi aktualizacjami całej struktury wyszukiwarki, a także algorytmów. Problemem samym w sobie jest też czas, jaki Google potrzebuje na usuwanie tych błędów. Zazwyczaj trwa to kilka dni, a w przypadku wiadomości jest to bardzo znaczące, kiedy nie są one indeksowane.

Google stara się szybko wprowadzać unowocześnienia do swojej wyszukiwarki, jednak – jak widać – kosztem dokładności. Zamiast dopracować jedną funkcję w sposób porządny, szybko przechodzi do następnej, a problemy się powielają. Niestety firma zdaje się świadoma swojej mocnej pozycji i być może twierdzi, że może sobie pozwolić na takie wpadki.