Kolejne widowisko nad naszymi głowami.

Nie wiem, czy jest na wiosnę coś lepszego niż obserwacja Starlink na nocnym niebie. Przeloty są dobrze widoczne przy bezchmurnej pogodzie, która ostatnio jest dość rzadko niestety spotykana. Nie zmienia to faktu, że szansa jest, dlatego zamieszczam rozkład jazdy na dzisiejszy wieczór.

Kolejne partie już są szykowane do wysłania na ziemską orbitę, ale SpaceX na razie było skupione na kapsule Crew Dragon. Zabrała ona ostatnich dniach czterech astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Przeloty Starlink nad Polską – poniedziałek wieczór:

  • 21:04 – 84 satelity, widoczne „nad nami” (będą lecieć od północnego zachodu)

Co to jest Starlink?

Najprościej rzecz ujmując, jest to internet szerokopasmowy dostępny dzięki satelitom. Firma Elona Muska, SpaceX rozpoczęła ten projekt kilka lat temu. Docelowo na orbicie ma znajdować się ponad 40 tysięcy satelitów, każdy zestaw składa się zazwyczaj z sześćdziesięciu sztuk. Tworzą one na orbicie pierścień, zapewniający dostęp do Internetu nawet w dżungli amazońskiej.

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska
Spójrzcie dzisiaj wieczorem w niebo! Przeloty Starlink nad Polską w poniedziałek 1

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.