Postanowiono sprawdzić jakie faktycznie ma to skutki na nasz system poznawczy.

Badania pokazują, że korzystanie z Social media dłużej niż 60 minut dziennie może znacznie wpływać na naszą samoocenę. Badanie zostało przeprowadzone przez Martina Graffa z University of South Wales. Okazało się, że kobiety korzystające mniej niż godzinę dziennie z mediów społecznościowych są bardziej zadowolone ze swojego ciała niż te, które robią to dłużej.

Jak wyglądało badanie?

W badaniu brały udział wyłącznie kobiety. Zadaniem było wypełnienie kwestionariusza dotyczącego social media i wrażeń dotyczących wizerunku własnego ciała. Następnie zostały podzielone na 4 grupy. Podziału dokonano na podstawie ilości czasu spędzanego w mediach społecznościowych. Grupa pierwsza to kobiety spędzające w Internecie mniej niż 30 minut dziennie, a dla kontrastu, grupa 4 to kobiety spędzające ponad 90 minut dziennie. Kobiety zapytano również w jakim stopniu przejmują się one opiniami na temat idealnego ciała, jak bardzo ważne jest dla nich postrzeganie ich ciała przez innych oraz na ile są zmotywowane do ulepszenia swojego wyglądu poprzez ćwiczenia.

R E K L A M A

Wnioski?

Kobiety, które poświęcają mniej niż 60 minut  na social media dziennie mają większą tendencję do myślenia o sobie, jako osobach szczupłych i są bardziej świadome swojego ciała. Mają też większą motywację do ćwiczeń fizycznych. Pokazuje to jak bardzo obrazy idealnego życia i wyglądu w social media wpływają na postrzeganie własnego ciała i chęci pracy nad nim. Owy obraz jest mocno zafałszowany, a w głowie osoby spędzającej bardzo dużo czasu w Internecie tworzą się niezdrowe porównania, które bardzo trudno później obalić. Większość zdjęć na Instagramie czy Facebooku, to zdjęcia z siłowni, treningu, biegania, ale specjalnie pozowane. Nie znajdziemy tam potu i śladów wysiłku, a jedynie piękne ciało i szybki efekt. To tak oczywiście nie działa i mimo świadomości wiele kobiet zdaje się nie zdawać sobie z tego sprawy – pomimo oczywistego faktu.

Przestroga jest jedna – nie mówię odłóżmy telefony i chodźmy cieszyć się życiem. Mówię tylko – korzystajmy z nich mądrze. Coraz więcej badań, coraz więcej wniosków, a czasami wystarczą też same obserwacje młodzieży i tego w jaki sposób funkcjonują osoby, które wychowały się już w mocnej dobie Internetu.


Posłuchaj nas!