Dziś trafił takowy do mnie ponownie. Postanowiłem zadzwonić pod wskazany na stronie numer telefonu. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że żaden z trzech podanych numerów na stronie nie istniał. Faktycznie strona wygląda, jak stworzona przed epoką kamienia łupanego, ale byłem pewien, że uda mi się dodzwonić.

Znalazłem filie owej podejrzanej instytucji na łamach jej strony, niestety żaden z tam podanych numerów telefonów, także nie działał. Zdaje sobie sprawę, że najprostszym rozwiązaniem było oznaczenie takiej przesyłki jako spam, ale wolałem utrzeć spamerom nosa.

Przeszukując informacje w internecie o owej działalności, wszystko wyglądało mało podejrzanie. Próbowałem dzwonić pod inne numery telefonów, które wyświetlał mi Google, niestety także bez skutku. Sprawdziłem bazę WHOIS, po cichu licząc, że może tam dane kupującego domenę nie będą ukryte. Niestety, odnalazłem tylko informację o Home.pl, więc z czystej ciekawości zwróciłem się do nich.

Na pytanie o to, czy firma Home.pl, może podjąć jakieś kroki by ukarać spamera, odpowiedź w pierwszej kolejności brzmiała: „proszę korespondencję dodać do spamu”, jednak gdy zaznaczyłem, że chce utrzeć nosa owej osobie – poproszono mnie o kontakt przez e-mail.

Oczywiście nie mam 100% pewności czy to na pewno ten sam nadawca, czy ktoś się nie podszywa, ale całość tworzy logiczny ciąg. Nagłówek z Gmail, mówi o innej strefie czasowej:

od    Jerzy Kowalski piph@piph.pl
Wysłano o godzinie 13:40 (UTC). Obecna godzina w tamtej strefie czasowej: 12:01.

 

Wyślę mejla do Home, chociaż nie liczę, że coś się w tej sprawie wyjaśni. Pewnie adresat wyląduje w folderze spam i to będzie cała sprawa – jednak temat dość nurtujący.

Moje pytanie, czy mieliście podobną sytuację? Wszystko pozornie wygląda okej, ale po w/w próbach, wygląda na to, że to sensownie zaprojektowany SPAM? Ktoś się tyle napracował (strona, treści, filie) by wysyłać spam przez niusletter? Sprawa bardzo podejrzana, ciekaw jestem waszych doświaczeń.