SpaceX wyśle manekina zamiast ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną

SpaceX wyśle manekina zamiast ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Opublikowano 26.02.2019 21:37 Aktualizacja: 27.02.2019 8:27 -


O przygotowaniach SpaceX do podróży kosmicznych mam przyjemność pisać dość często. Interesuje mnie ten temat, ale też widzimy spore zainteresowanie z Waszej strony. W tym tygodniu NASA dała zielone światło firmie SpaceX na odbycie pierwszego, próbnego lotu statku SpaceX Crew Dragon na ISS.

Elon Musk i jego ekipa, nie lubią długo czekać, dlatego ten lot odbędzie się lada chwila, bo wystartuje już w nocy z piątku na sobotę o godzinie 2:48 czasu wschodnioamerykańskiego. Jednak na pokładzie statku próżno będzie szukać ludzi. Zabraknie także materiałów i zaopatrzenia dla ISS, tak jak to było w przypadku poprzednich lotów SpaceX i ich sondy Dragon. Tym razem jedynym pasażerem będzie manekin w specjalnym skafandrze.

Crew Dragon. NASA/ SpaceX
Crew Dragon. NASA/SpaceX

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza kukła, która poleci w kosmos. W ubiegłym roku ta sama firma wysłała Teslę, za której kierownicą siedział właśnie manekin. Odbyło się to w związku z debiutem misji rakiety Falcon Heavy. W tegorocznym starcie zasiądzie oczywiście inna „sztuka”, ubrana w specjalny skafander. Będzie on wyposażony w mnóstwo czujników, które dostarczą zespołowi SpaceX dane badawcze. Wyniki pomogą Przygotować ludzi, przed umieszczeniem ich w kapsule Crew Dragon, kiedy przyjdzie kolej na ich podróż do ISS. Wspomniany statek to następca modelu Dragon, który od 7 lat dostarcza zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest wznoszony za pomocą rakiety Falcon 9, podobnie jak nowy model.

Cała ekipa SpaceX ma zatem kilka dni na dopięcie przygotowań, aby misja bez problemu mogła wystartować w weekend. Start odbędzie się z Kennedy Space Center na Florydzie. Jeśli wszystko pójdzie z planem, to w kwietniu wystartuje druga, testowa misja. Wtedy to będzie sprawdzany wariant awaryjnego przerwania misji, tak aby uratować załogę w przypadku kłopotów podczas startu. Jeśli natomiast i ta misja zakończy się sukcesem, to następny będzie już start z ludźmi na pokładzie. Rozpoczną się wtedy poszukiwania osób, które odbędą lot na pokładzie Dragon Crew. Data na razie nie jest jeszcze znana.

Wieści z Rozładowani.pl