Z okazji 50. rocznicy pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, Amerykanie zapowiedzieli rychły powrót w ciągu kilku lat na naszego naturalnego satelitę. NASA jednak robi swoje, a prywatna firma Elona Muska, SpaceX – swoje. Zapowiedziano właśnie, że ich statek wyląduje na Księżycu do 2021 roku.

Słowa CEO SpaceX, Elona Muska idealnie wpisały się w obchodzone właśnie uroczystości związane z okrągłą rocznicą. Powiedział on, że SpaceX jest w stanie wylądować statkiem Starship za dwa lata na Księżycu, a misja załogowa powinna się udać rok lub dwa lata później.

R E K L A M A

Oznacza to, że maksymalnie do 2023 roku na Księżycu powinni wylądować astronauci Elona Muska. Udzielił on dość obszernego wywiadu magazynowi „Time”.

„To zabrzmi dość szalenie, ale myślę, że moglibyśmy wylądować na Księżycu w niecałe dwa lata. […] Z pewnością w przypadku pojazdu nieskończonego jest to ryzykowne stwierdzenie, ale myślę, że dwa lata to realny termin. Rok lub dwa lata później powinno udać się, wysłać tam załogę. Czyli góra cztery lata od dzisiaj”.

Oczywiście ekscentryczny miliarder nie odpuścił okazji, aby wbić delikatną szpilkę władzom USA i samej NASA:

„Ciężko jest przekonać NASA i władze, że możemy to zrobić. Dosłownie łatwiej jest wylądować na Księżycu niż spróbować przekonać NASA, że możemy to zrobić”.

Nie dziwię się frustracji Elona Muska. Od początku jest traktowany przez NASA jako konkurencja, zamiast partner do misji. NASA ciągle nie wierzy w umiejętności inżynierów SpaceX. Być może dlatego, że firmie znacznie łatwiej, a przede wszystkim szybciej przychodzą efekty niżeli Agencji wiele lat temu. Sama NASA natomiast planuje wysłanie załogowego statku na Księżyc w 2024 roku, czyli rok po planowanej misji SpaceX. Być może właśnie tutaj warto doszukiwać się swego rodzaju zazdrości ze strony Agencji Kosmicznej.

Nienawidzi Tesli i obrażał właściciela, kamery go nagrały i dostał karę

W trakcie księżycowej misji SpaceX będzie korzystał z systemu wielokrotnego użytku Super Heavy i Starship. Ma być to najpotężniejsza rakieta w historii, która będzie w stanie przetransportować do 100 astronautów jednocześnie na dalekie dystanse.

WOW! Tak wygląda przyszłość, Tesla pokazuje solarną stację

Musk w wywiadzie wyraził nadzieje, że są w stanie zbudować na Księżycu stałą bazę do badań naukowych. Oczywiście w międzyczasie prowadzone są przygotowania do misji na Marsa, co jest marzenie, Elona Muska. Dziennikarze dopytali miliardera, czy planuje sam postawić nogę na Czerwonej Planecie. On odpowiedział, że wszystkie misje nie są jego prywatnymi interesami.