SpaceX idzie po swoje: w przyszłym tygodniu testy kapsuły Crew Dragon

Opublikowano 29.10.2019 19:49 -


SpaceX się nie zatrzymuje. Ich celem jest jak najszybsze przeniesienie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i robią wszystko, aby do tego dojść. Po kwietniowej porażce i wybuchu podczas startu teraz czas na kolejną próbę.

Według doniesień stacji CNBC firma przeprowadzi testy w przyszłym tygodniu. Test ma pokazać, że w przypadku odpalenia awaryjnego silnika kapsuły wszystko tym razem zadziała zgodnie z planem. Do startu oczywiście nie dojdzie, dlatego kapsuła zostanie przywiązania do ziemi, kiedy silniki awaryjne SuperDraco będą uruchamiane.

SuperDraco charakteryzują się dużą siłą ciągu, a wykorzystują do tego tzw. hipergoliczny gaz pędny. Są to dwa składniki, które po zetknięciu ze sobą się zapalają. Takie awaryjne silniki stanowią swego rodzaju zabezpieczenie dla załogi. Mają zapewnić oderwanie od kapsuły w przypadku jakiejś awarii przy starcie. Test ma się odbyć 2 listopada.

SpaceX i NASA ustalili przyczyny eksplozji kapsuły Crew Dragon

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku doszło do sporej katastrofy. Podczas testów Crew Dragon nastąpiła eksplozja. Nikt na szczęście nie został ranny, a dochodzenie wykazało, że jeden z zaworów był nieszczelny. Doprowadziło to do wycieku paliwa z rurki helowej pod wysokim ciśnieniem. Paliwo, które znalazło się w układzie wysokociśnieniowym, zapaliło się. SpaceX wdrożyło zmiany, dzięki czemu w podobnych sytuacjach dojdzie do pęknięcia, ale płyny nie przedostaną się wtedy do układu.

SpaceX opublikowało tweeta z wideo z „pretestów” systemu awaryjnego:

Według planów Crew Dragon ma transportować astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wszystko ma się odbyć w ramach komercyjnego projektu NASA. W wyścigu bierze udział także Boeing, który tworzy kapsułę Starliner i również chce transportować załogę NASA.

źródło: digitaltrends.com

Wieści z Rozładowani.pl