SpaceX. Zobacz start Falcona 9 z misją GPS III SV03 [transmisja na żywo]

Opublikowano 30.06.2020 14:42 Aktualizacja: 30.06.2020 22:22 -


SpaceX to nie tylko misje załogowe, które transportują astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).  Firma Elona Muska to także misje wojskowe.

I taką misję wojskową będziemy mogli obserwować już dzisiaj wieczorem. O godzinie 21:55 (czasu polskiego) z przylądka Canaveral na Florydzie wystartuje Falcon 9. Na pokładzie rakiety znajdzie się kolejny już wojskowy satelita GPS III SV03.

Opóźnienie misji spowodowane przez COVID-19

Pandemia koronawirusa wpłynęła niemalże na każdą branżę na świecie. Nie ominęło to także misji kosmicznych. Start GPS III SV03 planowany był na koniec kwietnia. Wtedy wdrożono jednak specjalne dwumiesięczne procedury, mające na celu zabezpieczyć załogę, ale i cały program.

Okno startowe misji GPS III SV03 będzie trwało 15 minut, a transmisję będziecie mogli zobaczyć na powyższym wideo. Jest to już kolejna misja satelitów wojskowych. Aktualnie na orbicie znajduje się ich 31 sztuk, które zapewniają najwyższej jakości systemy nawigacji i pozycjonowania dla wojska.

Misja Starlink-10 przełożona

Start GPS III SV03 wpłynął także na plany wypuszczenia dziesiątej już serii satelitów Starlink. Od początku czerwca były już dwa przesunięte terminy, a aktualne plany mówią o starcie Starlink-10 "na początku lipca".

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

Wieści z Rozładowani.pl