Sony Xperia 1 to pierwszy telefon z kinowym ekranem 21:9, czy to jest przepis na sukces?

Sony Xperia 1 to pierwszy telefon z kinowym ekranem 21:9, czy to jest przepis na sukces?

Opublikowano 26.02.2019 10:48 -


Sony zyskało w moich oczach, przerywając monotonię stylistyczną swoich telefonów. W tym roku, na MWC, zobaczyliśmy następcę Xperia XZ3 o zupełnie odmiennej nazwie Xperia 1. Jak nazwa i samo urządzenie wskazuje, jest to zupełnie nowa seria flagowa firmy rozpoczynająca nowy rozdział. Czy zatem Xperia 1 z kinowymi ekranem o proporcjach 21:9 pobudzi sprzedaż?

Sony w swojej historii w dziedzinie telefonów komórkowych ma  wiele wzlotów, jak i upadków. Ciężko wyznaczyć tutaj jednoznaczny trend. Premiera pierwszej Xperii Z to na pewno jeden z pików. Telefon był świetnie wykonany, o charakterystycznie płaskiej budowie, a jego parametry były topowe na tamte czasy. Znalazł on wielu zwolenników również ze względu na wysokiej jakości wyświetlacz, co w przypadku tej marki nikogo nie powinno zaskoczyć. Niestety, później obrano bezpieczną strategię powolnych ulepszeń, które były za wolne. Sony po kilku latach został sporo w tyle, tracąc zainteresowanie przyszłych klientów.

Nowe sony, nowa Xperia 1

Po pierwsze, jest to pierwszy na świecie smartfon 4K OLED HDR. Sony stosowało już w swoich telefonach wyświetlacze 4K, ale zawsze to były LCD. Teraz zastąpił go bardziej lubiany OLED o niestandardowych dziś proporcjach boków 21:9. Jest to jeszcze bardziej panoramiczny kształt niż ten spotykany w innych rozwiązaniach. Ponadto wyświetlacz obsługuje 10-bitowe kolory i profesjonalną przestrzeń kolorów ITU-R BT.2020.

Takie proporcje na pewno wymagają od użytkownika przyzwyczajenia, a od deweloperów aplikacji wsparcia. Odwdzięczy się to jednak większą ilością treści wyświetlanej na telefonie nie tylko podczas oglądania filmów, ale i w trakcie przeglądania stron.
Wysoki ekran wydaje się mieć również kilka wad. Przy małych rękach będzie ekstremalnie ciężko obsłużyć podobne urządzenie. Nie myślę jednak, aby inne sprzęty w tej kwestii były znacząco lepsze. Inna sprawa, że urządzenie jest zwyczajnie duże. Ekran 6,5″ jest otoczony całkiem sporą ramką, co przy tych proporcjach przekłada się na duże wymiary zewnętrzne.

Specyfikacja dobra, choć dziwi

Tutaj również jest ciekawie — procesor Snapdragon 855 z 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Czytnik linii papilarnych zamontowany pod przyciskiem na krawędzi bocznej, bateria 3300 mAh i wodoodporny korpus. Jeszcze kilka dni temu powiedziałbym, że brak czytnika linii papilarnych w ekranie to duży problem dla flagowca. Dziś, znając koszt takiego rozwiązania, uważam to za dobre alternatywne rozwiązanie. Parametry baterii nie mają jednak wytłumaczenia i moje obawy o czas działania takiego ekranu na pewno nie są odosobnione.

Aparat z opcjami z Sony Alpha

Konfiguracja kamery jest zgodna z dzisiejszym flagowym standardem – 3 matryce po 12 MPx. Pierwsza z ogniskową 26 mm, druga z teleobiektywem 52 mm i ostatni 16 mm. Pierwsze dwie posiadają optyczną stabilizację obrazu. Fotografowanie w słabym świetle powinno być mocną stroną Xperia 1 dzięki dwukanałowemu czujnikowi obrazu 1,4μm, otworowi f / 1,6 i redukcji szumów RAW. Xperia 1 jest także pierwszym smartfonem wyposażonym w Eye Autofocus, czyli funkcję zapożyczoną z serii lustrzanek Alpha. Obsługuje również ciągłe robienie zdjęć seryjnych z prędkością 10 klatek na sekundę.

To dopiero początek

Chociaż proporcje 21:9 może być dziś dostępna jedynie dla kilku aplikacji i kanałów na YouTube, Sony twierdzi, że współpracuje z twórcami gier takich jak Fortnite i Asphalt Racing, aby wesprzeć swój rozmiar wyświetlacza. Sony wyda Xperia 1 późną wiosną w kolorach: czarnym, fioletowym, szarym i białym. Nie pojawiło się jednak żadne słowo o jego cenach, ale biorąc pod uwagę historię i politykę Sony, nie spodziewam się, że będzie tanio.

Wieści z Rozładowani.pl