Konferencja Sonos odbywała się poza strefą targową IFA. To w sumie na początku przysporzyło problemów, bo dlaczego jeździć poza teren gdzie właściwie wszystko się dzieje? Jednak gdy dojechaliśmy na miejsce, okazało się, że to świetny pomysł. Cisza, spokój, brak hałasu pochodzącego od sąsiednich stoisk. Strzał w dziesiątkę. Po krótkim przemówieniu prezesa Sonos Patricka Spencera, mieliśmy okazję fizycznie sprawdzić, jak sprawuje się nowy produkt: Sonos Move.

P1090679

Sonos Move – czy to się uda?

Mówią, że lepiej późno niż wcale. Sonos idąc mocno w technologię multiroom, zdaje się bardzo świadomie, podjął decyzję, że technologia Bluetooth go nie interesuje. Premiera nowego głośnika bezprzewodowego może być odebrana jako przyznanie się do błędu. W końcu konkurencja w segmencie Multiroom już od dawna dawała użytkownikowi dobrodziejstwa płynące z obu tych technologii.

Sonos posypał głowę popiołem i postanowili uzupełnić swoją linię produktową o rozwiązanie oparte o Bluetooth i wygląda na to, że wyszło im naprawdę nieźle. Głośnik będzie bardzo odporny na wszystkie czynniki zewnętrzne (wodę, kurz czy upadki), niezależnie czy będziecie chcieli go zabrać ze sobą do ogrodu, czy na plażę. W trakcie konferencji w bardzo pomysłowy sposób udostępnione zostały boksy, w których można było sprawdzić, jak Sonos zachowa się w trudnych warunkach.

P1090737

Oczywiście jego rozmiary spowodują, że spakowany do plecaka raczej nie będzie wygodnym kompanem podróży, ale na pewno wynagrodzi ten trud świetną jakością dźwięku.

Automatic Trueplay

Trueplay to technologia marki Sonos, która pozwala dostroić głośniki do pomieszczenia. Dotychczas konfiguracja polegała na przejściu po pomieszczeniu z uruchomioną aplikacją, która zbierała dźwięki emitowane przez głośniki w ciągu kilkudziesięciu sekund.

P1090758

W przypadku Sonos Move mamy do czynienia z nowym rozwiązaniem, który cały proces adaptacji głośników przeprowadza automatycznie. Zastosowanie takiego sposobu wydaje się niezbędne, pamiętając o tym, że konfiguracja głośników powinna być wykonywana za każdym razem, kiedy głośniki marki Sonos zostaną przestawione w pomieszczeniu. Sonos Move przy użyciu mikrofonu sam analizuje, w jaki sposób powinien zostać dostrojony. Na konferencji pokazano to w bardzo obrazowy sposób – wkładając głośnik do dużej szuflady i sprawnie go z niej wyciągając po chwili. W efekcie głośnik odpowiednio zmniejszył ilość niskich tonów (by szuflada nie dudniała) i zwiększył, kiedy został z niej wyciągnięty.

P1090764

Zapytałem inżynierów Sonos, obecnych na evencie, czy to w praktyce oznacza, że automatic trueplay zostanie także zaimplementowany w starszych głośnikach. Odpowiedź była jednoznaczna, że są takie plany, ale najpierw cała uwaga poświęcona jest Sonos Move i temu, jak tę technologię uda się rozwinąć. Pewne jest jedno, automatic trueplay będzie możliwe do zaimplementowania w głośnikach, które mają wbudowany mikrofon, by odbierać dźwięk, który emitują. Brzmi kosmicznie, prawda? Głośnik, który sam siebie słucha.

P1090759

Jak będzie wyglądać cena urządzenia? Otóż tanio nie będzie, nie ma co się oszukiwać. Sonos wycenił swój głośnik Move za 1699 PLN. Jestem bardzo ciekawy, na jaką skalę Sonos Move może stanowić ciekawą alternatywę do Sonosa One, biorąc pod uwagę, że ktoś nie wystartował swojej przygody z Sonosem. Oczywiście One będzie bardziej atrakcyjny cenowo, Move zdecydowanie bardziej funkcjonalnie. Czekamy na testy tego głośnika i zobaczymy, czy warto dopłacić.

P1090765

Dla mnie jest to dobry ruch ze strony Sonos, nawet jeśli w praktyce oznacza, że stracili sporo rynkowego czasu, kiedy boom na głośniki bezprzewodowe już trwa od dłuższego czasu. Nie ma co się jednak oszukiwać, że idąc w tym kierunku, będzie on wytyczał nowe trendy, za które na pewno przyjdzie zapłacić. W zamian świetna jakość i spore możliwości.

Jesteśmy na IFA, zobacz naszą relację z najciekawszych premier!

Dostępny w przedsprzedaży od 5 września. Pełna dostępność w sklepach od 24 września.

PS Najpewniej jutro podzielimy się z Wami z video wywiadami, które dzisiaj zarejestrowaliśmy.