Sonoro Prestige - w małej obudowie drzemie wielka moc i jeszcze większe możliwości!

Sonoro Prestige – w małej obudowie drzemie wielka moc i jeszcze większe możliwości!

Opublikowano 28.09.2019 11:03 -


Sonoro Prestige to zintegrowany, dwudrożny system audio 2.1. To też odpowiedź na potrzeby osób szukających wyszukanego wzornictwa i wykonania, które dodatkowo oferuje sporo rozwiązań dostępnych jedynie w sporo większych konstrukcjach. Mam okazję dobrze przyjrzeć się temu modelowi i zapraszam Was do przeczytania mojej recenzji.

Sonoro to niemiecka firma założona w 2006 roku. Koncentruje się na tworzeniu zwartych konstrukcji o uniwersalnych, ale wybiegających poza „standard” możliwościach. Dodatkową uwagę młoda firma przywiązuje również do jakości wykonania oraz walorów wizualnych. Na stronie producenta, w swoistym manifeście, przeczytać możemy o „chęci ponownego zjednoczenia niemieckiej szkoły projektowania sprzętu oraz uczynienia dzięki temu ludzi szczęśliwymi”. Czy ten sprzęt sprawił mi przyjemność? Przekonajmy się!

Sonoro Prestige

Sonoro Prestige

Firma Sonoro posiada w ofercie 10 modeli, po 5 dla linii Classic oraz Smart. Prestige jest lokowany tuż pod flagowym Meisterstück. Model ten zaraz po debiucie w ubiegłym roku zyskał wiele przychylnych opinii oraz nagród przyznanych przez redakcje magazynów audio, oraz tych zajmujących się designem. Sonoro Prestige, to też jeden z 7 modelów oferowanych w salonach Top Hi-Fi, które udostępniły mi sprzęt do testów. Jego cena to 3599 zł.

Najważniejsze cechy:

 • Subwoofer i współosiowe przetworniki wysoko-średniotonowe.
 • Sterowanie przez aplikację na tablet lub telefon oraz tradycyjnym pilotem.
 • Obsługa multiroom.
 • Kompatybilność z Spotify Connect.
 • Dostęp do katalogu ponad 25000 internetowych stacji radiowych oraz podcastów.
 • Dwukierunkowa łączność Bluetooth oraz Wi-Fi.
 • Radio FM, oraz DAB+.
 • Kolorowy 2,8-calowy wyświetlacz.
 • Odtwarzacz CD.
 • Porty: słuchawkowy, USB, optyczny, RCA (wejście), RCA (wyjście) AUX 3,5 mm (wyjście) oraz LAN.

Sonoro Prestige

Zawartość zestawu

Oprócz samego urządzenia w zestawie znajdziemy:

 • Kabel zasilający (popularna „ósemka”)
 • Antenę radiową oraz Wi-Fi.
 • Tradycyjny pilot na jedną baterię guzikową CR2032.
 • Rękawiczki bawełniane z logo firmy.
 • Instrukcję oraz ulotki, oraz gwarancję

Sonoro Prestige

Budowa i wykonanie

Model Prestige jest dwudrożnym systemem audio z wbudowanym subwooferem (102 mm) i dwoma współosiowymi głośnikami, które tworzą dwa 76-milimetrowe przetworniki średniotonowe i dwa głośniki wysokotonowe o średnicy 19 mm. Przy czym ten pierwszy razem z bass reflexem umieszczony jest pod spodem urządzenia.

Sonoro Prestige

Front zdominowany jest przez kratki głośników oraz centralnie umieszczony panel sterujący z 2,8-calowym kolorowym wyświetlaczem informacyjnym. Na froncie znalazło się też miejsce dla szczelinowego napędu CD oraz portu słuchawkowego 3,5 mm.

Urządzenie można nabyć w czterech kolorach: białym, srebrnym, w naturalnym kolorze drewna oraz czarnym, który to trafił do mnie. Urządzenie sprawia wrażenie wykonanego z najwyższą starannością. Szczególne wrażenie robi ręcznie wykonana, drewniana obudowa pokryta lakierem fortepianowym. Widać tu, że deklaracje producenta nie były czcze. Zestaw audio od Sonoro będzie prezentował się wyśmienicie, zarówno w eleganckich wnętrzach, jak i przestrzeniach użytku publicznego.

Wymiary Sonoro Prestige to: 450 mm x 153 mm x 258 mm, przy wadze 7.2 kg.

Sonoro Prestige

Pierwsze Wrażenia

Po wyjęciu urządzenia z pudełka byłem trochę skonsternowany. Pomyślałem, że oto kolejny raz stoi przede mną urządzenie, które niczego specjalnym nie wybija się ponad konkurencję. Będąc na targach IFA 2019, widziałem dziesiątki firm, które powstały niedawno i oferują raczej wtórne produkty.

Po kilku minutach i szybkich oględzinach dotarło do mnie, że Sonoro to sprzęt, który sprawi mi niemałą niespodziankę. Sonoro udowodniło też, że slogany o tym, ile warta jest dla firmy produkcja świetnego sprzętu, są jak najbardziej prawdziwe. Spasowanie elementów oraz ich jakość nie pozostawiają złudzeń, mam do czynienia ze sprzętem wysokiej klasy!

Szybka konfiguracja pozwoliła cieszyć się działającym urządzeniem już po kilku minutach od rozpakowania. Po szybkim przejrzeniu pozycji w Menu wiem, że Sonoro Prestige oferuje całkiem bogaty zestaw funkcji i możliwości.

Konfiguracja, obsługa i dedykowana aplikacja

Sprzęt po wyjęciu z pudełka nie wymaga specjalnych przygotowań — to zaleta tej konstrukcji. Wszystko, co musimy zrobić, to przykręcić teleskopową antenę radia i dodatkową dla Wi-Fi oraz podłączyć urządzenie do prądu.

Konfiguracja wstępna była błyskawiczna i w zasadzie ograniczyła się do ustawienia godziny, daty i punktu dostępowego do mojej domowej sieci Wi-Fi. Sonoro bez zbędnego marudzenia połączyło się do sieci. Właściwa konfiguracja i dostosowanie sprzętu do własnych preferencji to już inny temat. Tu opcji jest bez liku. Jasność wyświetlacza, equalizer i dodatkowe modyfikatory dźwięku, ulubione stacje DAB oraz Internetowe, a nawet ustawienia dla pamięci i serwera plików USB. Producent zadbał, by wszystkie możliwości, które stwarza urządzenie, były w pełni konfigurowalne.

Samo Menu jest proste i intuicyjne. Nie potrzebowałem nawet chwili namysłu, by dotrzeć do potrzebnych mi ustawień. Na tej drodze spotkałem mały problem, po ustawieniu języka polskiego w opcjach zauważyłem, że niektóre frazy nie są w pełni przetłumaczone lub zrobiono to niefortunnie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to problem jedynie dla największych estetów językowych. Domyślam się też, że producent upora się z tym w jednej z aktualizacji sprzętu.

Sonoro Prestige pozwala na sterowanie zarówno tradycyjnym pilotem, jak i aplikacją na smartfony. Tradycyjny pilot jest mały i dysponuje dostępem do wszystkich ważnych funkcji. Warto pamiętać, że aby zmniejszyć jego grubość wykorzystano zasilanie guzikową baterią CR2032.

Sonoro Prestige

Gdy szukałem aplikacji do obsługi Prestige, znalazłem tę nazwaną „Sonoro”. Niestety, daje ona dostęp do radia internetowego i podcastów, zamiast obsługiwać sprzęt. Byłem zmieszany, bo dobrze pamiętałem, że producent zaznaczał możliwość obsługi smartfonem. Postanowiłem jeszcze raz zasięgnąć wiedzy na stronie producenta. Ta, którą powinienem zainstalować w pierwszej kolejności, nazywa się „Undok”.

Sonoro Prestige

Nie zmienia to jednak walorów użytkowych aplikacji. Jest ona starannie wykonana, responsywna, spełnia swoje zadanie, a w ciągu trwania testów ani razu nie sprawiła problemu. Posiada też jedną funkcję, którą pokochałem. Jest w stanie wybudzić wyłączone urządzenie. To świetna funkcja, gdyż pochłonięty pracą przy komputerze nie musiałem wstawać i włączać Sonoro fizycznym przyciskiem.

Możliwości i zastosowanie

To jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń, jakie ostatnio widziałem. Pozwala na przesyłanie dźwięku za pośrednictwem Bluetooth. Bluetooth można wykorzystać również, aby przesyłać muzykę do naszych bezprzewodowych słuchawek. Jeśli ktoś woli kablowe połączenie, odpowiedni port znajdzie na panelu frontowym.

Sonoro obsługuje system Frontier Nuvola, który daje dostęp do 25,000 stacji radiowych oraz podcastów z całego świata. No może nie całego, wciąż na liście brakuje naszego kraju. Miłośnicy radia również się tu odnajdą, sprzęt pozwala odtwarzać stacje nadające falami FM oraz w cyfrowym systemie DAB+.

Oprócz tego, zestaw obsługuje Spotify Connect, dzięki czemu możliwe jest odtwarzanie muzyki, o ile mamy konto w tym serwisie. Nie zapomniano też o odtwarzaczu CD i wejściach — optycznym, poprzez port 3,5 mm oraz dodatkowym RCA. To nie koniec, urządzenie posiada też wyjście RCA, port Ethernet oraz USB — przy czym służy ono nie tylko jako nośnik odtwarzanych plików, lecz również jako port ładowania. Doceniłem to z miejsca, podłączając do niego indukcyjną ładowarkę.

Wbudowana funkcja multiroom pozwala połączyć bezprzewodowo do 16 urządzeń z serii Smart Line, umożliwiając wypełnienie całego domu fantastycznym dźwiękiem. Użytkownik może połączyć do pięciu urządzeń w jedną grupę i sterować nią z poziomu aplikacji.

Odsłuch

To najtrudniejsza do zrecenzowania materia. Z jednej strony wiem, że model opracowano z myślą o zapewnieniu wysokiej jakości doznań słuchowych w domowym salonie, przykuwając tym samym uwagę poprzez wyszukaną stylistykę. Z drugiej strony wiem, że cena tego urządzenia jest dość przystępna jak na oferowane możliwości i nie mogę oczekiwać po nim spektakularnych doznań dźwiękowych. Ciągle mam jednak przekonanie, że będę miło zaskoczony. Wiem już przecież, że producent solidnie wywiązuje się ze swoich obietnic.

Zdaję sobie sprawę, że sprzęt potrafi grać z nośnika USB. Mógłbym więc sprawdzić, jak radzi sobie z moją przepastną kolekcją bezstratnej muzyki. Nie o to jednak tu chodzi, by sprawdzać jak bardzo analityczne będzie brzmienie dźwięku wydobywającego się z Sonoro Prestige. Sonoro dobrze wie, z czego najchętniej korzystają jego klienci.

Sonoro Prestige

Recenzję zacząłem od pierwszych pozycji w menu — które odpowiadają Radiu FM, DAB oraz stacjom internetowym. To ostanie oczywiście należy potraktować z przymrużeniem oka, bo chociaż nie ma z tym większego problemu, czasami zdarzają się radiostacje, które za nic mają jakość transmisji. Kolejnym źródłem była transmisja po Bluetooth, przy czym należy wspomnieć, że model Prestige wspiera technologię Qualcomm aptX, gwarantującą wysoką jakość przesyłanego dźwięku. Na koniec zostawiłem sobie możliwość odtwarzanie płyt CD — dźwięk z tego źródła nabiera nowego wymiaru, bardziej naturalnego i zbalansowanego.

Sam dźwięk, gdybym nie musiał brać pod uwagę źródła, uznałbym za niezwykle energiczny, wesoły i angażujący. Jest też szczegółowy i pełny o wyczuwalnie ciepłym zabarwieniu. Nie nudzi się to wcale i nie męczy nawet po wielu godzinach. Zdaję sobie sprawę że to, co piszę sugerować może co innego. Scena tworzona przez model Prestige nie jest zbyt duża. Zamykając oczy stale pamiętam, z jak kompaktowym mam do czynienia sprzętem. Coś, o czym stale myślę to energia niskotonowego głośnika zamontowanego od spodu obudowy. Nabiera on nieprzyzwoicie mięsistego wymiaru — ale dalej mi się to podoba! Co ciekawe tak małe urządzenie ma moc wystarczającą, by nagłośnić sporej wielkości salon. Po paru chwilach zmusiło to mnie i moich znajomych, by wstać z wygodnej kanapy i potupać nóżką.

Podsumowanie

Sonoro to słowo, które odnosi się do dźwięku. Prestige mówi o charakterze testowanego sprzętu. Za kwotę 3599 zł, otrzymujemy świetnie wykonane, przepięknie zaprojektowane urządzenie, które może stać się może ozdobą każdego wnętrza. Producent oddał w ręce użytkownika sporo portów oraz możliwości odtwarzania dźwięku. Kolorowy wyświetlacz, obustronne Bluetooth, Wi-Fi oraz obsługa telefonem wskazuje, jak nowoczesny to sprzęt. Port Ethernet, pilot czy napęd CD wskazują, że producent nie zapomina i nie zrywa też z przeszłością.

Kolokwialnie pisząc, sprzęt gra świetnie i sprawi radość nie tylko miłośnikom popularnego brzmienia – jestem przekonany, że czasem uśmiechną się również Ci na co dzień zatopieni w analitycznej toni i korzystający z tradycyjnych zestawów stereo. 

Dawno nie testowałem tak uniwersalnego sprzętu. Jako rekomendacja niech posłuży to, że skłonny byłbym go kupić. Zwłaszcza że przypadł do gustu mojej żonie. 

Galeria zdjęć


Sprzęt do testów otrzymaliśmy od Salonów Top Hi-Fi.

Wieści z Rozładowani.pl