Sonoro Elite to odtwarzacz, który w małej i pięknej obudowie skrywa naprawdę wiele funkcji. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom ma się on sprawdzić idealnie w małej sypialni czy kuchni. Czy tak jest, dowiesz się z tej recenzji.

Sonoro to stosunkowo młoda niemiecka firma, która produkuje głównie kompaktowe systemy grające. Założone w 2006 roku przedsiębiorstwo, poza możliwościami swoich sprzętów, chce wyróżniać się designem i jakością wykonania. Czy Sonoro nawiąże do sukcesów Bauhausu – najsłynniejszej niemieckiej szkoły projektowania? Mam nadzieję!

Sonoro Elite

Firma Sonoro posiada w ofercie 9 modeli w dwóch liniach Classic oraz Smart. Sonoro Elite umieszczony został w środku linii Smart, zaraz pod testowanym przez nas Sonoro Prestige. Elite to inteligentna wersja systemu grającego Qubo, który jest piątą generacją modelu Cubo – pierwszego sprzętu wprowadzonego na rynek przez Sonoro.

R E K L A M A

Sonoro Elite

Najważniejsze cechy:

  • 360-stopniowe doświadczanie dźwięku, dzięki centralnie umieszczonemu 3-calowemu głośnikowi
  • Sterowanie przez aplikację na tablet lub telefon oraz tradycyjnym pilotem
  • Wbudowany CD player (CD, CD-R, CD-RW, MP3-CD, WMA)
  • Radio DAB/DAB+ oraz FM
  • Podwójny budzik z opcją budzenia radiem
  • Wyświetlacz LCD z sensorem dostosowującym automatycznie jasność
  • Wejście AUX
  • Port USB
  • Streaming Bluetooth® (A2DP, AVRCP)

opakowanie i Zawartość zestawu

Otwierając paczkę, byłem w lekkim szoku. Moim oczom ukazał się karton rodem z targowisk, w którym szukałbym raczej bananów niż sprzętu audio klasy premium. Szybko okazało się, że to tylko zabezpieczenie, a właściwy karton umieszczony został w środku. W nim, poza samym sprzętem, znajduje się kabel zasilający, pilot (wraz z baterią CR2032), dwie anteny – do wi-fi i radia, komplet instrukcji i… bawełniane rękawiczki z logo firmy.

Sonoro Elite zestaw

Budowa i wykonanie

Model Elite jest bardzo ciekawym sprzętem. Na pierwszy rzut oka wydaje się przerośniętym radiobudzikiem, zamkniętym w pięknej obudowie. To jednak pozory. Sonoro Elite to kawał wysokiej klasy sprzętu, zwłaszcza jeżeli chodzi o jakość wykonania i materiały użyte do produkcji. W drewnianym korpusie, pokrytym lakierem fortepianowym, zamknięto 3-calowy głośnik umieszczony centralnie, co powoduje, że dźwięk rozchodzi się na 360 stopni. Z przodu znajduje się aluminiowy front z centralnie umieszczonym kolorowym wyświetlaczem LCD. Obok wyświetlacza rozlokowano przyciski i wielofunkcyjne pokrętło. Pod nimi znalazło się miejsce na szczelinę napędu CD. Na górze, obok maskownicy głośnika, umieszczono przyciski do obsługi budzika.

Odtwarzacz wykonany jest perfekcyjnie. Wszystkie elementy są doskonale spasowane, przyciski mają dokładnie taki skok, jak powinny, podobnie jak pokrętło. Materiały, z których wykonano głośnik, są bardzo dobre. Nie mogło być jednak inaczej, w końcu mówimy o sprzęcie kosztującym prawie 2000 złotych.

sonoro głośnik

Wymiary (S x W x G): 210 x 257 x 140mm
Waga : 3.6 kg

KONFIGURACJA, OBSŁUGA I DEDYKOWANA APLIKACJA

Sprzęt po wyjęciu z pudełka nie wymaga za wiele uwagi. Wystarczy podłączyć wtyczkę oraz dwie anteny i już można go odpalać. Po włączeniu wystarczy podać datę, wybrać język i połączyć się z domową siecią wi-fi. Najdłużej trwa ta pierwsza czynność. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego mając na pilocie klawiaturę numeryczną, datę musiałem wyklikać, po jednej cyfrze od pierwszego.

Sonoro Elite możesz obsługiwać za pomocą przycisków na obudowie wygodnego pilota oraz dedykowanej aplikacji mobilnej. Sprzęt posiada polski interfejs, więc bez problemów obsłużą go osoby niewładające żadnym językiem obcym. Obsługa jest dość intuicyjna, choć możliwości konfiguracji jest wiele.

sonoro elite pilot

Przed przystąpieniem do recenzji tego sprzętu przeczytałem recenzję Daniela, więc ominęły mnie problemy z szukaniem aplikacji do obsługi sprzętu w AppStorze. Dla tych, którzy nie czytali, powiem tylko, że aplikacja Sonoro służy jedynie do słuchania radia i podcastów, a appkę do obsługi naszego systemu grającego ukryto pod nazwą „Undok”. Aplikacja sprawuje się bez zarzutu, pozwalając zapomnieć o dołączonym do zestawu pilocie.

MOŻLIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Jak już pewnie zauważyliście, w tym maluchu drzemią spore możliwości. Mamy tu radio, zarówno tradycyjne FM, jak i bardziej współczesne DAB/DAB+. Mamy odtwarzacz CD, dzięki któremu odtworzymy zarówno klasyczne CD, CD-R i CD-RW, jak i MP3-CD i WMA. Miłośnicy streamingu muzyki mają do dyspozycji Spotify Connect, Deezer i Amazon Music. Masz Apple Music? Nic straconego, Sonoro Elite połączy się z Twoim smartfonem za pomocą bluetooha, bądź dedykowanej aplikacji. Mało? Sonoro Elite ma wejście USB na nośniki pamięci masowej, a także wejście AUX.

sonoro elite radio

Sonoro Elite posłuży Ci również jako budzik. Także na tym polu ma on sporo do zaoferowania. Poza podwójnym budzikiem, który pozwala współdzielić sprzęt z drugą osobą mamy możliwość budzenia radiem FM, DAB+, radiem internetowym, a także zwykłym dźwiękiem budzika. Funkcjom budzenia poświęcony jest cały górny panel urządzenia.

Odsłuch

Na koniec przyszedł czas na rzecz najważniejszą – jakość muzyki. Nawet najładniejszy sprzęt, wypełniony po brzegi bajerami nie obroni się, gdy grać będzie słabo. Zwłaszcza w tej półce cenowej. Muszę przyznać, że tego obawiałem się najbardziej i całkiem miło się zaskoczyłem. Sonoro Elite, jak na sprzęt posiadający jeden 3-calowy głośnik, gra całkiem przyjemnie. Oczywiście nie ma co porównywać go do pokaźniejszych zestawów, zwłaszcza tych wyposażonych w większą ilość głośników czy subwoofer, jednak do celów, do których został stworzony, nadaje się idealnie. A przypominam, że to w założeniu mały wielofunkcyjny odtwarzacz do sypialni, gabinetu czy innego małego pomieszczenia. Z moich testów wynika, że całkiem nieźle sprawdza się również w realiach polskich bloków i ich małych mieszkań.

sonoro elite cd

PODSUMOWANIE

Sonoro Elite to sprzęt bardzo ciekawy. Za niecałe 2000 złotych (w momencie, w którym piszę ten tekst, w sieci salonów Top Hi-fi trwa promocja, w ramach której sprzęt kupisz za 1 799zł) otrzymujemy piękny, świetnie wykonany, wielofunkcyjny odtwarzacz, który idealnie nada się do sypialni czy pracowni. Ja sam, zwłaszcza za tę cenę, szukałbym raczej czegoś większego, w stylu testowanego na łamach DailyWeba Sonoro Prestige. Jeżeli jednak poszukujesz małego odtwarzacza, który będzie się świetnie prezentować na Twojej półce, to Elite jest sprzętem dla Ciebie.


Sprzęt do testu dostarczyły nam salony Top Hi-Fi.