Soczewki przyszłości? Nowe szkła z opcją "zoomowania", brzmi kosmicznie?

Soczewki przyszłości? Nowe szkła z opcją “zoomowania”, brzmi kosmicznie?

Opublikowano 30.07.2019 13:45 -


Mam wrażenie, że niedługo wszystko będzie smart. Mamy smartfony, to akurat norma. Mamy lodówki, odkurzacze, pralki, samochody. Nie przypuszczałem, że smart mogą być również szkła kontaktowe, bo co innego ze starymi, dobrymi soczewkami można zrobić?

Byłem w błędzie. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali właśnie soczewki przyszłości. Siedzenie z nosem w książce może przejść niebawem do lamusa. W szkłach będziemy mieli… coś w rodzaju zoomu optycznego.

Amerykanie przestawili prototyp soczewek, które można kontrolować za pomocą ruchów oka. Możemy przybliżyć „obraz” lub go oddalić, wystarczy kliknąć mrugnąć dwukrotnie. Artykuł, który szeroko opisuje badania naukowców, został właśnie opublikowany w bibliotece online. Zainteresowani mogą zagłębić swoją wiedzę pod tym adresem.

Elon Musk tworzy technologię, która pozwoli kontrolować komputery za pomocą umysłu

Przedstawiony wynalazek to nic innego jak soczewka biomimetyczna. Wykonana jest z elastycznej folii z polimeru. Reaguje ona na impulsy elektryczne, które generowane są przez nasze oko. Odbywa się to podczas wykonywania ruchu, czyli mrugnięcia. Niektórzy ludzie są w stanie generować takie sygnały nawet podczas snu, ale to odosobnione przypadki medyczne. Po prostu podczas snu gałka oczna może się poruszać, nawet jeśli powieki są zamknięte.

Nie wyrzucajmy jednak naszych okularów i soczewek od razu do kosza. Za wcześnie na razie na oficjalną produkcję soczewek, wymagane są jeszcze testy i dokładniejsze badania skuteczności, a przede wszystkim ich ewentualny wpływ na oko. Dotychczas osoby, które mogły testować szkła, miały podłączone specjalne elektrody, a odbywało się to w warunkach laboratoryjnych. Niemniej jednak naukowcy uważają, że jest to olbrzymi krok w leczeniu problemów związanych z wadami wzroku. Kiedy soczewki przyszłości pojawią się w sprzedaży? Tego na razie nie wiadomo.

Wieści z Rozładowani.pl