Qualcomm zaprezentował wczoraj nowe procesory do urządzeń ubieralnych. Snapdragon W5 Gen 1 wraz z wersją z plusem to jednostki, które zapewnią nawet 50% dłuższy czas pracy zegarka na jednym ładowaniu. Mało tego, otrzymamy tu wyższą wydajność oraz kompatybilność ze standardami: WiFi 5, Bluetooth 5.3, a także tryb hibernacji. Nie przedłużając, przejdźmy do szczegółów.

Aktualnie testuję smart opaskę fitness Xiaomi Smart Band 7, która po równych siedmiu dniach pracy ma jeszcze 38% baterii. To dobry wynik, zwłaszcza że nie stosuję żadnych mechanizmów mających poprawić kwestię akumulatora. Wszystkie dodatkowe „pożeracze” energii są tu aktywne. Może z wyjątkiem aways-on-display. Niestety, z zegarkami nie jest już tak kolorowo. Choć niektórzy producenci deklarują nawet dwa tygodnie z dala od ładowarki, jest to wynik niemal niemożliwy do osiągnięcia. W dodatku niektóre modele, takie jak przedstawiciele serii Apple Watch rzadko kiedy są w stanie wytrzymać choćby dobę.

Qualcomm znalazł rozwiązanie, które nie trafi co prawda do Apple Watchy, ale z powodzeniem będzie można stosować je w pozostałych zegarkach. Remedium na kwestię zarządzania energią i wydajnością okazują się nowe chipy Snapdragon W5 Gen 1. To nic innego, jak następcy aktualnie stosowanych Snapdragon Wear 4100. Producent serwuje nam jednocześnie wariant bazowy oraz z Plusem. Różnicą jest tu w zasadzie tylko koprocesor AON, który wpływa nieznacznie na czas pracy na akumulatorze. Jako że jest to „tańsza opcja”, możemy spodziewać się obecności rzeczonego SoC w zegarkach dla mniej wymagających użytkowników oraz dzieci.

R E K L A M A

Snapdragon W5 Gen 1: specyfikacja techniczna i możliwości

Chipset Snapdragon W5 Gen 1 został wykonany w 4 nm procesie technologicznym, a to już potężny skok względem poprzednika. Procesor Snapdragon 4100 korzystał bowiem z litografii 12 nm, a to zwiastuje nam istotne zmiany w temacie energii. Za wydajność odpowiadają cztery rdzenie Cortex-A53, pojedynczy rdzeń Cortex-M55 o taktowaniu 250 MHz oraz zintegrowana grafika Adreno 720 (1 GHz). Nie bez znaczenia jest też pamięć operacyjna LPDDR4 pracująca w częstotliwości 2133 MHz. Obliczenia na potrzeby uczenia maszynowego zapewnia dodatkowa jednostka Ethos-U55. W kwestii łączności Qualcomm zapewnił układowi wsparcie dla Bluetooth 5.3, WiFi 5, GPS (z GLONASS, Galileo i BeiDou), a także NFC.

Snapdragon W5 Gen 1

Według zapowiedzi producenta, Snapdragon W5 Gen 1 zapewni nawet 50% dłuższy czas pracy na baterii, niż miało to miejsce w przypadku poprzednika. Co więcej, udało się przy tym zredukować rozmiar procesora o 30%. Jak łatwo zgadnąć, oznacza to możliwość gęstszego upakowania komponentów i zachowania smukłości konstrukcji. Twórcy przygotowali także dodatkowe tryby oszczędzania energii, które mogą w sposób wymierny wydłużyć i tak satysfakcjonujący czas pracy na jednym ładowaniu.

Dla kogo?

SoC, w pierwszej kolejności pojawi się na inteligentnych zegarkach OPPO, TikWatch, ale zainteresowanie zastosowaniem procesora wyraziło już kilkunastu innych producentów. Chip będzie współpracować z systemami Wear OS, Free RTOS oraz z „czystym” Androidem.

Snapdragon W5 Gen 1

To jednak nie wszystko. Przy okazji prezentacji Snapdragon W5 Gen 1 i Snapdragon W5 Gen 1+, Qualcomm podzielił się też istotna informację dotyczącą nadchodzącego procesora dla smartfonów. Okazuje się, że Snapdragon 8 Gen 2, na którego debiut czekają fani sztandarowych modelu, zostanie ujawniony już w dniach 15-17 listopada tego roku. Wtedy też odbędzie się tegoroczna edycja zespołu konferencji Snapdragon Summit.

[Pierwsze wrażenia] Xiaomi Smart Band 7 w naszych rękach: testujemy nową generację inteligentnej opaski