Na pierwszym miejscu bezapelacyjnie znalazła się Coca-Cola. Jak prowadzono badania? Wolontariusze organizacji zbierali na całym świecie odpady. Liczba zebranych i przypisanych do danego koncernu odpadów, stworzyła zacną klasyfikację. Światowy gigant, który produkuje gazowane napoje zostawił daleko w tyle… innego giganta z tej samej branży, czyli Pepsi.

Światowi giganci w produkcji odpadów

odpady

„Nic dziwnego, że trzy lata z rzędu na podium znajdują się te same duże marki, które są największymi światowymi trucicielami tworzywami sztucznymi. Firmy te twierdzą, że zajmują się kryzysem tworzyw sztucznych, ale nadal inwestują w fałszywe rozwiązania, współpracując z firmami naftowymi, aby produkować jeszcze więcej plastyku. Aby powstrzymać ten bałagan i walczyć ze zmianami klimatycznymi, międzynarodowe koncerny, takie jak Coca-Cola, PepsiCo i Nestlé, muszą porzucić uzależnienie od jednorazowych opakowań plastikowych i odejść od paliw kopalnych”.

-powiedziała Abigail Aguilar, regionalna koordynatorka kampanii tworzyw sztucznych w Greenpeace w Azji Południowo-Wschodniej.

Pozory mylą – jak firmy zakłamują rzeczywistość?

Chwalenie się przez globalne koncerny dbałością o środowisko jest czystą manipulacją. Pokazują to zaprezentowane na powyższej grafice liczby. Producenci zarzekają się, że ich butelki są coraz bardziej biodegradowalne, cieńsze i tworzone z odzyskanego plastiku. Plastik to zawsze będzie plastik, nieistotne czy z odzysku czy nie. Nie da go się utylizować skutecznie, dlatego jest to zakłamanie rzeczywistości.

„Korporacje polegają na nieformalnych pracownikach zajmujących się odpadami przy zbieraniu opakowań, co pozwala im wywiązać się ze zobowiązań dotyczących zrównoważonego rozwoju i uzasadnić stosowanie dużych ilości opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jednak obecne przejście na opakowania z tworzyw sztucznych o niższej wartości zagraża egzystencji zbieraczy odpadów, którzy nie mogą odsprzedawać tak niskiej jakości przedmiotów. Systemy, w których pracują zbieracze odpadów, muszą się zmienić”.

-powiedział Lakshmi Narayan, współzałożyciel spółdzielni zbierającej odpady SWaCH w Pune w Indiach.

Dziesiątka firm, która jest w czołówce pokazuje potęgę światowych gigantów. Nic im nie grozi, dalej mają się dobrze, zaśmiecając naszą planetę. Oczywiście sama produkcja plastiku to jedno, osobną kwestią jest zużywana przez nich ogromna ilość wody, do upraw, czy też produkcji. O chemii nie wspominając.

Zastanówcie się zatem podczas następnych zakupów, czy warto korzystać z produktów tych firm.

źródło: breakfreefromplastic.org


Posłuchaj nas!