Smartwatch przypomni nam o myciu rąk

W obliczu pandemii COVID-19 bardzo duży nacisk kładziony jest na higienę osobistą, a zwłaszcza mycie rąk – smartwatche z Wear OS zyskały funkcję, która przypomni nam o tej ważnej czynności!

Doczekaliśmy się czasów, w których technologia wspiera nawet najprostsze i – wydawałoby się – podstawowe czynności. Niczym nie dziwią nas już komunikaty wyświetlane na ekranach zegarków czy telefonów podpowiadające, żeby napić się wody czy lekko się poruszać w czasie pracy biurowej. Możemy sprawdzić, ile zrobiliśmy kroków, ile pięter pokonaliśmy, jak szybko bije nasze serce, jaka jest saturacja naszej krwi. Wear OS dodaje kolejną funkcję – przypomnienie o myciu rąk.

Aktualizacja v5.4.0 oprogramowania smartwatchy wyświetla powiadomienie ze skrótem do minutnika “timer mycia rąk”. Po wciśnięciu zegarek odliczy 3 sekundy i będzie “pilnował”, żebyśmy dokładnie czyścili dłonie przez 40 sekund. Po tej czynności pojawia się wibracja i informacja “w ciągu trzech godzin pojawi się kolejne przypomnienie”. Można z tego zrezygnować, wyciszając powiadomienie.

Samodzielność w czasach zaawansowanej technologii

Początkowo moja reakcja była bardzo sceptyczna, bo kolejne tego typu funkcje zabijają zwyczajne myślenie. Z drugiej jednak strony jest to bardzo prosta, ale skuteczna droga do spowolnienia rozwoju pandemii. Badania dowiodły, że odpowiednie mycie rąk wodą z mydłem przez minimum 20 sekund (najlepiej 30-40) zabija komórki wirusa. Google wprowadził powiadomienie w związku z COVID-19, ale szczerze mówiąc osobiście, liczyłbym na utrzymanie podobnego trendu w codzienności. Nie obraziłbym się, gdyby inni producenci poszli w ślad za Google i podpowiedzi wylądowały też na Apple Watchach czy Galaxy Watchach.

Gdy prywatność staje się ciężarem

Społeczeństwa mają zbyt małą świadomość, jak ważna jest higiena osobista, która wydaje się podstawową czynnością utrzymującą zdrowie. Niestety nadal bardzo duża część ludzkości nie myje rąk po skorzystaniu z toalety czy kontakcie ze zwierzętami. Jeśli technologia może pomagać nawet w tak banalnych sprawach, to bardzo proszę – przynajmniej część użytkowników smartwatchy dzięki temu poprawi higienę, a co za tym idzie również zdrowie swoje i otoczenia. A to jest wartość nie do przecenienia!

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Michał Kapusta

Powiązane

Nowości w WhatsApp. Pojawią się animowane naklejki, kody QR i inne funkcje

WhatsApp, czyli jeden z najpopularniejszych komunikatorów, zyska nowe funkcje. Aktualizacje pojawią się w ciągu najbliższych…

3 lipca, 2020

Cyfrowy urlop, czyli jak spędzić wakacje z ciekawą rozrywką?

Zaczął się lipiec, więc pewnie niektórzy zastanawiają się jak cyfrowo spędzić urlop. Wiem, że czas…

3 lipca, 2020

3 motywy premium dla WordPress za darmo [lipiec 2020]

Themeforest, należące do grupy Envato Market, co miesiąc umożliwia pobranie 3 płatnych motywów do WordPressa…

3 lipca, 2020

Oficjalna prezentacja Canona EOS R5 już 9 lipca!

Tylko tydzień pozostał do "przesunięcia granic obrazowania" i pokazania nowych produktów Canona. 9 lipca zobaczymy…

3 lipca, 2020

Jaki font w logo? Wyszukiwarka, która powie, jaki krój jest użyty w logo firmy

Supreme to Futura, BMW to Helvetica, Firefox to Sharp Sans, Samsung to Avant Garde, Zoom…

3 lipca, 2020

Kurs Bitcoin: sprawdź cenę BTC, 3.07.2020. Aktualne notowania i wykresy

Zainteresowanie Bitcoinami rośnie z dnia na dzień, widzimy to także po zapytaniach w wyszukiwarce na…

3 lipca, 2020