Smartwatch przypomni nam o myciu rąk

W obliczu pandemii COVID-19 bardzo duży nacisk kładziony jest na higienę osobistą, a zwłaszcza mycie rąk – smartwatche z Wear OS zyskały funkcję, która przypomni nam o tej ważnej czynności!

Doczekaliśmy się czasów, w których technologia wspiera nawet najprostsze i – wydawałoby się – podstawowe czynności. Niczym nie dziwią nas już komunikaty wyświetlane na ekranach zegarków czy telefonów podpowiadające, żeby napić się wody czy lekko się poruszać w czasie pracy biurowej. Możemy sprawdzić, ile zrobiliśmy kroków, ile pięter pokonaliśmy, jak szybko bije nasze serce, jaka jest saturacja naszej krwi. Wear OS dodaje kolejną funkcję – przypomnienie o myciu rąk.

Aktualizacja v5.4.0 oprogramowania smartwatchy wyświetla powiadomienie ze skrótem do minutnika „timer mycia rąk”. Po wciśnięciu zegarek odliczy 3 sekundy i będzie „pilnował”, żebyśmy dokładnie czyścili dłonie przez 40 sekund. Po tej czynności pojawia się wibracja i informacja „w ciągu trzech godzin pojawi się kolejne przypomnienie”. Można z tego zrezygnować, wyciszając powiadomienie.

Samodzielność w czasach zaawansowanej technologii

Początkowo moja reakcja była bardzo sceptyczna, bo kolejne tego typu funkcje zabijają zwyczajne myślenie. Z drugiej jednak strony jest to bardzo prosta, ale skuteczna droga do spowolnienia rozwoju pandemii. Badania dowiodły, że odpowiednie mycie rąk wodą z mydłem przez minimum 20 sekund (najlepiej 30-40) zabija komórki wirusa. Google wprowadził powiadomienie w związku z COVID-19, ale szczerze mówiąc osobiście, liczyłbym na utrzymanie podobnego trendu w codzienności. Nie obraziłbym się, gdyby inni producenci poszli w ślad za Google i podpowiedzi wylądowały też na Apple Watchach czy Galaxy Watchach.

Gdy prywatność staje się ciężarem

Społeczeństwa mają zbyt małą świadomość, jak ważna jest higiena osobista, która wydaje się podstawową czynnością utrzymującą zdrowie. Niestety nadal bardzo duża część ludzkości nie myje rąk po skorzystaniu z toalety czy kontakcie ze zwierzętami. Jeśli technologia może pomagać nawet w tak banalnych sprawach, to bardzo proszę – przynajmniej część użytkowników smartwatchy dzięki temu poprawi higienę, a co za tym idzie również zdrowie swoje i otoczenia. A to jest wartość nie do przecenienia!

Share
Autor
Michał Kapusta

Powiązane

Upalny weekend na pełnej mocy – zobacz nowości Netflix, które są godne uwagi

Nie macie planów na wieczory? Netflix pomoże. Serwis Netflix nie zawodzi od lat. Ostatnio odnoszę…

19 czerwca, 2021

A dzisiaj powtórka! Nocka z satelitami Starlink – przeloty nad Polską

Kolejna dawka satelitów Starlink możliwa do obserwacji już dzisiaj. Wczorajszy przelot Starlink był w miarę…

18 czerwca, 2021

Sherlock Holmes nadciąga! Nowa gra od Frogwares z otwartym światem – zobacz gameplay

Kolejna zapowiedziana gra może być hitem sprzedażowym. Każdy zna przygody Sherlocka Holmes'a. Nie każdy jednak…

18 czerwca, 2021

Pierwszy na świecie drewniany satelita. Wiemy, kiedy poleci w kosmos

Nawet gdybym chciała napisać o czymś innym, to pojawia się tyle ciekawych informacji z nomen…

18 czerwca, 2021

Spora awaria w ING – nie działa aplikacja banku

Doszło do awarii w ING Banku Śląskim. Na razie nie są znane przyczyny wystąpienia usterki,…

18 czerwca, 2021

Cyberpunk 2077 doczekał się nowej łatki tuż przed powrotem do PS Store

Kolejna aktualizacja Cyberpunka 2077 właśnie ujrzała światło dzienne. Historia z Cyberpunkiem 2077 ciągnie się już…

18 czerwca, 2021