Smartfony z Androidem stworzą sieć sejsmografów

Opublikowano 13.08.2020 11:34 -


System Android zyskuje nowe funkcje. Będzie teraz ostrzegał przed trzęsieniem ziemi, które ma występować w okolicy, w której przebywa użytkownik. 

Smartfony stają się coraz ciekawszymi urządzeniami, w których funkcje dzwonienia oraz wysyłania smsów nie grają pierwszoplanowej roli. Smartfony stały się dla nas narzędziem pozyskiwania informacji, zastąpiły nam częściowo aparaty fotograficzne, odtwarzacze muzyki. Wiele funkcji mieści się już w nie tak małych urządzeniach, bo producenci produkują je coraz większe. I kiedy moglibyśmy się spodziewać, że ewolucja smartfonów już raczej nas nie zaskoczy, wtedy pojawia się Google i informuje, że teraz smartfony z systemem Android będą także ostrzegać o trzęsieniu ziemi w okolicy, w której znajduje się użytkownik.

Smartfony z Androidem powiadomią o trzęsieniu ziemi

Google na swoim oficjalnym blogu poinformowało, że smartfony z Androidem na pokładzie, powiadomią użytkowników przebywających w Kalifornii o trzęsieniu ziemi, które jest wykrywane na tym terenie. Firma zaczyna od tej lokalizacji, ale jednocześnie zapewnia, że rozszerzy dostępność funkcji na inne miasta oraz kraje. Przy okazji wdrożenia tej funkcji Google podjęło się współpracy z United States Geological Survey (USGS) i California Governor's Office of Emergency Services, a wykorzystywać będzie informacje pozyskane w ramach systemu ShakeAlert®. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nagromadzenie na terenie Kalifornii sporej liczby sejsmometrów, które zostały połączone w sieć. 

Asset3 nocaption 1

Google wykorzysta smartfony z Androidem jako mini sejsmometry

Jednak Google idzie o krok dalej. Zamiarem firmy jest wykorzystywane smartfonów z Androidem jako mini sejsmometrów, dzięki wbudowanym w nie akcelerometrom. Po wykryciu przez urządzenie trzęsienia ziemi informacja ma być przekazywana do innych z Androidem na pokładzie, a tym samym stworzyć ogromną sieć urządzeń pozwalających wykryć to zjawisko i przed nim ostrzec. Co więcej, wszelkie przekazywane przez urządzenia sygnały o trzęsieniu ziemi będą analizowane czy faktycznie mamy do czynienia z tym zjawiskiem, a wykorzystane zostaną do tego informacje z innych smartfonów z Androidem. Po weryfikacji informacje zostaną przesłane nie tylko do kolejnych urządzeń, ale także pojawią się w wyszukiwarce Google przy wyszukiwaniu hasła “trzęsienie ziemi” lub “trzęsienie ziemi w mojej okolicy”.

Źródło: Google

Wieści z Rozładowani.pl