Smart-śmietnik krzyknie, kiedy umieścisz śmieci w złym kuble

Smart-śmietnik krzyknie, kiedy umieścisz śmieci w złym kuble

Opublikowano 4.02.2020 12:20 -


W tych czasach wszystko jest smart i to się bardzo chwali. Przynajmniej dla mnie jest to idealne. Szczególnie jeśli urządzenie jest nam pomocne, a jak jest pomocne planecie – to tym bardziej. Polska, ale także cały świat od kilku lat przechodzą śmieciową rewolucję. Oczywiście odbywa się to z różnymi skutkami, a idealne rozwiązanie ciągle jest szukane.

Być może, zamiast nakładać drakońskie kary na osoby, które nie segregują śmieci (które to kary notabene nie wiele dają) lepiej jest krzyczeć na takich delikwentów? Tak, właśnie pojawił się kosz na śmieci, który rozpozna, czy wrzuciliśmy odpadki do odpowiedniego kubła.

Sztuczna inteligencja na pomoc planecie

Urządzenie oparte jest o algorytm AI, który ma sympatyczną nazwę Oscar. W momencie, kiedy podejdziemy do kosza, Oscar rozpozna nasze odpadki i wskaże nam odpowiedni pojemnik. Jeśli jednak się go nie posłuchamy i wrzucimy do niewłaściwego – Oscar nas zbeszta.

Domyślam się, że takie rozwiązanie wymaga jeszcze dopracowania, żeby można było zastosować to na większą skalę. Potwierdzają to założyciele firmy Initutaive AI (z Kanady) Hassan Murad i Vivek Vyas, którzy dążą do stworzenia największego zbioru danych na temat odpadków. Nazwa bazy to WasteNet. Według informacji udostępnionych na stronie „kolekcja” zdjęć ma już ponad milion sztuk.

Oscar już działa

Firma zainstalowała Oscara w kilku miejscach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Są to centra handlowe, a także lotniska. Urządzenia działają już od niespełna roku, a według danych firmy, recykling w tych miejscach zwiększył się o 300 procent.

A śmieci przybywa

I będzie przybywać. Zanim osiągniemy wysoką skuteczność recyklingu, może zarzucić nas masa odpadów. Warto przypomnieć, że od dwóch lat Chiny nie przyjmują już odpadów z tworzyw sztucznych na swoim terytorium. Przez to zarówno w Stanach, jak i w Europie góry odpadów stale rosną. Stąd potrzeba znalezienia szybkiej i efektywnej metody recyklingu.

Sposobem jest oczywiście recykling, który pomoże w dobrym segregowaniu odpadów. Dzięki temu, kiedy śmieci trafią na wysypiska, nie będzie tracony czas na ich selekcję, a więcej z nich uda się odzyskać.

Oczywiście były już próby podobnych rozwiązań na inteligentne sortowanie śmieci. Oscar jednak jest na tyle elastycznym rozwiązaniem, że można go zastosować nawet w domach. Spełnia on standardy, jeśli chodzi o pojemniki na śmieci. Czekam na Oscara w Polsce.

Wieści z Rozładowani.pl