Smart Home może w końcu będzie smart - Apple, Google i Amazon łączą siły

Opublikowano 19.12.2019 13:36 -


Chyba każdy, kto obraca się wokół elektroniki, miał styczność z elementem inteligentnego domu. Niezależnie od tego, czy była to żarówka, asystent, wiatrak - każde żyło swoim życiem i nierzadko wymagało odrębnych apek. Google, Amazon oraz Apple rozpoczynają współpracę nad ujednoliceniem komunikacji urządzeń Smart Home. To może być rewolucja.

Domy, które mogą nosić miano naprawdę smart to raczej posiadłości bogatych osób. Dziś taki system, który łączyłby wszystko, kosztuje górę pieniędzy, a nadal może mieć swoje wady. Chyba najbardziej znaną smart posiadłością jest ta należąca do Billa Gatesa, która to rozpoznaje osobę poruszającą się pomiędzy pokojami i dostosowuje temperaturę, muzykę, oświetlenie i tym podobne pod preferencje osoby.

GREEN SMART HOME

Unifikacja

Przeciętnej osobie pozostaje obecnie cieszenie się aplikacją pod żarówkę Mi, elementami wyposażenia polskiej firmy Fibaro albo automatycznym piecem. Oczywiście każdy z tych elementów jest sterowany odpowiednią aplikacją i nie każda jest obsługiwana przez asystentów Google, Amazon czy Apple.

homepod echo home ku9E U601545288171SgH 624x385@El Correo

Google dołączył niedawno do pozostałych, które tworzą grupę Connected Home over IP (zarządzaną przez Zigbee Alliance). Amerykański gigant twierdzi, że wnosi do grupy dwie „sprawdzone na rynku” technologie inteligentnego domu typu open source - Weave i Thread.

„Naszym celem jest połączenie sprawdzonych na rynku technologii w celu opracowania nowego, otwartego standardu łączności inteligentnego domu opartego na protokole internetowym (IP)”, Google napisał na swoim blogu, dodając, że IP umożliwia bezpieczną komunikację między urządzeniami, aplikacjami i usługami w chmurze.

Mniej pracy to tańszy produkt

Google uważa, że taka unifikacja komunikacji pomiędzy urządzeniami, jest z zyskiem dla każdego. Wszystkie urządzenia będą natywnie wspierały różne rodzaje kontroli, w tym asystentów głosowych. Dodatkowo brak potrzeby wymyślania nowych protokołów i aplikacji skróci czas przygotowania produktu, a co za tym idzie i koszta. To z kolei powinno się pozytywnie odbić na kliencie końcowym, którym jesteśmy my. Czyżby sytuacja win-win? Zobaczymy.

Assistants

Poza trzema wymienionymi firmami w sojuszu jest również Samsung ze swoim SmartThings. Zatem wszystko, co działa w tym ekosystemie, może być wzbogacone o te elementy, których Samsung nie ma.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych owoców tej współpracy? Cóż, grupa Connected Home over IP zakłada, że do końca 2020 roku będzie w stanie opublikować wytyczne, specyfikacje i stworzyć referencyjne elementy inteligentnego domu.

Wieści z Rozładowani.pl