Budějovický Budvar, to zlokalizowany w Czeskich Budziejowicach browar, który ma w swoim portfolio słynne piwo Budweiser Budvar, w kilku wariantach, a także tańszą markę Pardál, która u naszych południowych sąsiadów jest tańsza od wody, a i tak bije na głowę nasze koncernowe piwka, których w weekend miałem okazję spożyć całkiem sporo.

BUDWEISER BUDVAR – ODŚWIEŻENIE MARKI

Poprzedni lifting marki Budweiser Budvar miał miejsce w 2014 roku. Zdecydowano wtedy o ujednoliceniu etykiet. Te nowe miały lepiej odzwierciedlać ducha marki i pomóc w zwiększeniu jej rozpoznawalności. Istotnym elementem zmiany było nadanie kryptonimów poszczególnym piwom, które zepchnęły w cień nazwę rodzaju trunku. I tak oryginalny Budweiser Budvar, wcześniej opisywany jako Světlý ležák został B:Originalem a Tmavý ležák B:Darkiem. Nowe określenia, stworzone prawdopodobnie z myślą o zachodnich rynkach, zostały przyjęte dość chłodno. Więcej o rebrandingu z 2014 roku (w języku niemieckim) przeczytasz tutaj.

budweiser oryginalny

Jeżeli rebranding sprzed 6 lat miał stawiać na unifikację i wzmacnianie nazwy Budweiser, to teraz jest zgoła odmiennie. Wprawdzie wszystkie piwa mają dalej jedną markę, to nie jest to już Budweiser, a… Budvar. Mimo wspólnych cech dość mocno różnią się również etykiety. Etykiety przywodzą na myśl tak modne dziś piwa kraftowe, co nie jest do końca wprowadzaniem w błąd, bo mimo światowej marki, Budějovický Budvar to dalej lokalny browar.

budvar dark

Rebranding z 2014 roku sprowadzał wszystkie piwa spod marki Budweiser do jednego, różniącego się smakami. Rebranding z 2020 stawia na uwydatnianie charakteru poszczególnych piw za pomocą etykiet. Mamy tu do czynienia z bardzo klasycznym ubraniem Budweisera Budvara, stawiającymi na kraftowy look výčepním i tmavým oraz nowoczesnymi etykietami wersji nealko oraz nowości – Budvara 33. Osoby znającye wojnę stuletnią, o prawa do nazwy Budweiser oraz jej odmian (walczą o nią od ponad stu lat dwa browary z Budziejowic oraz jeden zza oceanu), może dziwić rezygnacja z tej nazwy w większości produktów. Należy jednak pamiętać, że poza klasycznym Budvarem, który zachował człon Budweiser, reszta kierowana jest głównie na rynek czeski, który świetnie rozumie czym jest Budvar – akronim od „budějovický pivovar”.

budweiser budvar 2020

Moim zdaniem odświeżenie marki Budweiser Budvar można zaliczyć do udanych. Piwa zyskały nową duszę, a pozbycie się wynalazków typu B:Original tylko wzmacniają ich lokalny charakter. Tylko sreberek na szyjce szkoda…