Radio Synteza Radio Synteza

Powstało polskie radio Synteza zbudowane w całości na AI. Czy „Dobrze w kot” będzie hitem wakacji?

Kiedy już myślę, że nic mnie nie zaskoczy, to akurat niechcący coś kliknę internetach i zawędruje w jego dziwne zakamarki. Czasami jest to po prostu obejrzenie filmu Patryka Vegi czy innego Mariusza Pujszo (i ocenienie na 1/10), a czasem odkrycie czegoś – nawet – interesującego. Tym razem jest to temat ściśle związanym ze sztuczną inteligencją oraz radiofonią.

Radio internetowe na YouTube, o którym chcę wam krótko opowiedzieć jest wyjątkowe. Nazywa się Synteza i nie jestem do końca pewny, czy to jest to, czego szukałem całe życie, ale nie mogę przestać słuchać. Poprawia mi humor swoją uroczą nieporadnością. I z całą pewnością intryguje i pod względem technologicznym jest interesującym zjawiskiem. Warto również zwrócić uwagę na to, że to same początki, bowiem audycja nie ma nawet doby.

Radio Synteza to pierwsze, polskie radio AI

Radio internetowe Synteza dostępne w trybie transmisji na żywo to pierwsza, polska audycja muzyczna, która jest prowadzona w całości przez… AI. Usłyszycie kawałki, których próżno szukać w polskich radiostacjach, a prowadzący są również jedyni w swoim rodzaju. Według twórców puszczane kawałki to utwory wcześniej niepublikowane oraz reprezentujące nowe style muzyczne. Jestem w stanie się z tym zgodzić, bo takiego hitu „Dobrze w kot” próżno szukać w internecie.

Tak serio to trudno stwierdzić, czy muzyka również jest generowana, czy faktycznie to artyści, którzy w pewien, tajemniczy sposób chcą zostać wypromowani. Cóż… o gustach się nie dyskutuje, ale nie powiem – ze dwa utwory wpadły w ucho – chociażby 10 w skali Beauforta” w dosyć specyficznej wersji.

Tutaj jednak śle serdeczne pozdrowienia dla Igora Gaduły i Piotra Fonii – prowadzących AI. Ziomki faktycznie ze sobą pozmawiają, poruszają pewne tematy, a nawet żartują, a przynajmiej tak mi się wydaje, że te dialogi mają sporą dozę humoru. Najbardziej podoba mi się teoria, że koty to tak naprawdę małe tygrysy, które udają domowe pupile, aby dostawać od ludzi darmowe jedzenie. Usłyszałem o teoriach, związanych z czarnymi dziurami w galaktyce, żarty o matematykach i programistach czy poznałem zwyczaje fikcyjnych plemion.

„Dobrze w kot” to tylko jeden z hitów kanału Radio Synteza na YouTube

Radio Synteza

Panowie nie mają idealnej dykcji, często używają „eee”, „yyyy”, co ma imitować prawdziwych komentatorów. Igor Gaduła to taki poważniejszy typ, który brzmi jak facet ze wschodnim akcentem. Piotr Fonia to syntezator mowy, który rzuca żarcikami i dziwnymi teoriami, które mają rozbawić kompana. Czasem mu się to udaje, bo ten wrzuca szybkie „hehe”. Oczywiście profesjonalnie zapowiadają kolejne utwory i artystów, którzy – jak się okazuje – to muzycy znani, oferujący niezapomniane wrażenia akustyczne. Przynajmniej według AI.

Już tak całkiem serio – Radio internetowe Synteza to ciekawy eksperyment. Utwory lecą w zasadzie w kółko, ale jak przesłuchałem część wypowiedzi, to nie znalazłem tej samej wymiany zdań. Komentarze prowadzących są generowane w czasie rzeczywistym, na co warto zwrócić uwagę. Czy jest profesjonalnie? No… nie 🙂 Czy jest zabawnie? Ja tam nie narzekam. Nieporadność niektórych dialogów jest urocza.

Radio Synteza ma urocznych prowadzących, którzy rzucają żarcikami

Radio Synteza ruszyło wczoraj i widać, że wzbudza zainteresowanie. Subskrypcje powoli idą do góry, użytkownicy zostawiają komentarze. Słuchacze domagają się więcej rockowej muzyki i jestem ciekaw, czy AI bierze uwagę głosy fanów i czy za jakiś czas repertuar ulegnie zmianie. Czekam na pierwszych gości, czy interakcji z użytkownikami. Ja trzymam kciuki, bo idea jest interesująca, a dżingiel jest wykonany naprawdę profesjonalnie. Nie jestem do końca pewny, czy Radio Synteza to projekt stworzony na serio, ale mają moją uwagę. Radio Synteza znajdziecie pod tym linkiem.

P.S. O gustach się nie dyskutuje, ale „Dobrze w kot” w sferze internetu – przy dobrej kampanii mogłoby się stać samoświadomym, żartobliwym hitem.

Źródło: Radio Synteza
Zdjęcie wyróżniające wygenerowane przez ideogram.ai

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr

Muzyka AI nabiera tempa! Niedawno znalazłem cały album w starym polskim stylu: https://www.youtube.com/watch?v=pIqXJimYAAc&list=PLuJF8jZDgoQmmz9QXtqDkxMPDW9bDDsfT&ab_channel=bAIkaStudio