Skrypt do miniatur stron

Skrypt do miniatur stron

Opublikowano 19.04.2010 18:04 -


Ostatnio bardzo pilnie poszukiwałem skryptu, który pozwoliłby tworzyć automatycznie miniatury wybranych stron internetowych zadanych przez odpowiedni parametr. Oczywiście wszystko miało być w PHP.

Niestety takich rozwiązań, nie ma - PHP sam nie obsłuży nam generowania ikonek, będzie potrzebował do tego osobnego programu. Pomyślałem, że standardowo imagemagick instalowany na linuksowym hostingu zalatwi sprawę lecz niestety zawiodłem się. Okazało się, że są inne rozwiązania ale wymagają ingerencji administratora hostingu, na co oczywiście takowy by się nie zgodził - twierdząc, że takie rzeczy tylko na dedyku (swoją drogą w tym momencie pierwszy raz doceniłem posiadanie własnego dedyka ;) ). Tak czy siak trzeba było znaleźć (najlepiej) darmowe rozwiązanie. Znalazłem ich kilka, postaram się omówić zalety i wady. (...czytaj więcej)

1. thumbshots.org

- chyba najpopularniejsze rozwiązanie, ze względu na to, że kod generujący miniature jest banalnie łatwy, a twórcy wymagają wzamian za korzystanie z generatora - umieszczenie linka tekstowego do ich serwisu. Inkrementacja wygląda tak:

http://open.thumbshots.org/image.aspx?url=http://adres_strony_www.pl

Czyli jak widać bardzo łatwe w implementacji. Niestety w tej postaci jesteśmy w stanie wygenerować tylko i wyłącznie miniaturkę wielkości 120px na 90px. Czyli możliwości nie są zbyt wielkie. Oczywiście serwis oferuje także płatny dostęp do miniatur, cennik znajdziecie tutaj, jednak skupie się na narzędziach darmowych.

2. snapcasa.com

- kolejne narzędzie oferujące darmowy dostęp do miniatur, tutaj jednak mamy większe możliwości manipulacyjne. Otóż, mamy możliwość wyboru trzech rozmiarów miniatur, co oczywiście staje się bardzo praktyczne, oto one:
L - 280px na 210px
M - 200px na 150px
S - 140px na 105px
T - 100px na 75px

Wybraną wielkość wywołujemy za pomocą kodu:

<img src="http://SnapCasa.com/Get.aspx?code=&size=[size]&url=[url]" />

gdzie

code= kod który otrzymujesz po darmowej rejestracji na ich stronie
size= wybrana wielkość obrazka, wymiary podany powyżej
url= adres strony na bazie które powstać ma miniaturka

Co ważne, sposób rozliczania się z ilości wyświetlonych miniatur polega na naliczaniu kredytów. Są dwie opcje rozliczania, można wybrać miniature na której będzie widoczny znak wodny snapcassa.com, taka miniatura kosztuje 1 kredyt, można także wybrać opcje bez znaku wodnego - wówczas jedno wywołanie miniatury będzie kosztowało aż 3 kredyty
Ilość dostępnych miesięcznych kredytów przedstawia ilość kredytów do wykorzystania miesięcznie.

Darmwa opcja
Kosz kredytów Ilość wywołań
Ze znakiem wodnym 1 Kredyt 300,000
Bez zanku wodnego 3 Kredyty 100,000

Najwygodniej było by korzystać z wersji bez znaku wodnego, liczba 100,000 wyświetleń wydaje się być dość potężna. Niestety tylko pozory, podczas testowania funkcjonalności która miniatury wyświetla udało mi się na prawde sporo kredytów zmarnować. Podejrzewam, że przy bardziej oglądanym serwisie (chociażby katalog stron) gdzie owe miniatury są wykorzystywane, taka ilość kredytów może być niewystarczająca. Dodatkowo wygodną funkcjonalnością jest możliwość wstawienia własnej grafiki w wypadku gdy miniatura jest przygotowywana.

3. pageglimpse.com

to kolejne rozwiązanie, wg mnie chyba najbardziej elastyczne. Tutaj także mamy możliwość generowania kilku rozmiarów miniatur:
small = 150px na 108px
medium = 280px na 202px
large = 430px na 310px
Co ważne, twórcy są otwarci na nowe propozycje formatów obrazków, które były by praktyczne a są niedostępne w standardowej wersji. Co ważne, tak jak w przypadku snapcassy, mamy możliwość wybrania naszego obrazka, podczas gdy miniatura będzie w przygotowaniu.
Kod w najprostszej wersji wygląda tak:

http://images.pageglimpse.com/v1/thumbnails/exists?url=http://www.techcrunch.com/&size=large&devkey=1234567890

gdzie

url = adres strony do której miniatura ma zostać przygotowana
size = wybrana wielkość
devkey = klucz partnera, który otrzymywany jest w trakcie rejestracji na stronie

Podsumowanie

To jaki serwis wybierzecie, zależy zupełnie od waszych potrzeb. Ja osobiście do katalogu stron www.linkpress.pl korzystam z opcji pierwszej jak i trzeciej. Niestety ze snapcassy zrezygnowałem, jako że serwis ten działa bardzo niestabilnie, tj. często strona zwyczajnie nie działa - co powoduje spowolnienie naszego serwisu podczas gdy próbuje on pobrać miniaturę. Pierwsze rozwiązanie jest najbardziej wygodne, gdyż nie wymaga żadnej rejestracji. Trzecie z kolei jest najbardziej praktyczne, jako że mamy możliwość wyboru wielkości rozmiaru miniatur i co ważne: serwis działa na prawde szybko a miniatury generowane są bardzo sprawnie (tylko kilka razy ujrzałem obrazek, że miniatura jest przygotowana). Na bazie swoich skromnych doświadczeń, zdecydowanie polecam trzecie rozwiązanie

Wieści z Rozładowani.pl