Gdy kilka lat temu w sieci zaczęły pojawiać się sklepy z gotowymi layoutami dla popularnych CMSów, bardzo szybko powstała nowa grupa web deweloperów. Są nimi osoby mające podstawowe umiejętności z zakresu programowania oraz konfiguracji CMSów, ale bez zdolności projektowania stron internetowych. Stali się oni całkowicie samodzielnymi deweloperami. Bez wsparcia webdesignera, przy użyciu gotowych szablonów zaczęli tworzyć profesjonalnie wyglądające strony dla firm, organizacji oraz prywatnych projektów.

Nie ukrywam, że sam jestem jednym z takich deweloperów, chociaż nie jestem do końca pewien czy powinienem używać tego terminu w stosunku do siebie samego. Nie jestem bowiem programistą. Nie potrafię pisać kodu (w dużej mierze z powodu własnego lenistwa) w dostatecznym stopniu, aby samodzielnie przygotować np. szablon dla WordPressa. Jestem natomiast grafikiem, który wielokrotnie współpracował z koderami, przygotowującymi wspomniane szablony na podstawie moich projektów. Nie zawsze miałem jednak możliwość skorzystania z usług zawodowego programisty. Przyczyny były różne. Brak budżetu lub czasu ze strony potencjalnego wykonawcy. Dlatego pojawienie się sklepów z szablonami pozwoliło mi rozwiązać ten problem. Okazało się jednak, że tylko na krótko.

Design ma bowiem to do siebie, że najlepiej działa gdy ma charakter indywidualny i dotyczy konkretnych założeń. Natomiast gdy projekty tworzone są masowo, z myślą o szerokiej grupie odbiorców oraz zróżnicowanych potrzebach, wtedy bardzo szybko spada ich różnorodność. Dzisiaj, po kilku latach, widzę efekty tej „szablonowej” rewolucji. Jak wygląda strona typowej firmy, przygotowana przy użyciu gotowego layoutu? W 80% rozpoczyna się dużym sliderem przedstawiającym firmę przy użyciu stockowych zdjęć, pod spodem którego znajdziemy ikony prezentujące ofertę firmy, zazwyczaj w 3 kolumnach. Reszta elementów jedynie odróżnia jedne szablony od drugich.

Z jednej strony uprościliśmy tworzenie estetycznych i nowoczesnych stron internetowych, ale z drugiej, masowość tych projektów sprawiła, że wszystko staje się coraz bardziej wtórne. Co gorsza, nawet deweloperzy z umiejętnościami designu, którzy tworzą własne szablony, wzorują się na standardach i rozwiązaniach zaczerpniętych z gotowych szablonów. To z kolei powoduje, że ich autorskie dzieła niczym nie różnią się od setek innych, dostępnych w sklepach layoutów.


Posłuchaj nas!