Jednocześnie, duże sklepy internetowe zainwestowały w optymalizację nie tylko w kontekście pozycjonowania, ale również UX czy analityki internetowej. Zrobiły to, by sensowniej inwestować pieniądze w obliczu rosnącej konkurencji. Wszak zwiększyła się liczba reklamodawców i środków inwestowanych w reklamę, natomiast sama powierzchnia czy czasy reklamowe już nie przyrosły w tak dużym stopniu. Oznacza to, że właściciel czy marketingowiec zajmujący się sklepem internetowym muszą zastanowić się nad najefektywniejszym lokowaniem środków i nie mogą pozwolić sobie na przepalone pieniądze.

Jakie są najpopularniejsze metody pozyskiwania klientów dla sklepów internetowych? 

Pierwszą i zarazem najbardziej rozpoznawalną formą reklamy jest pozycjonowanie sklepów internetowych. Długofalowo, jest to najtańsza metoda pozyskiwania nowych klientów. Proces pozycjonowania – w zależności od branży i budżetu – dostarczy wyniki po pierwszych 3-6 miesiącach. W późniejszym czasie, utrzymując odpowiednią dynamikę wdrażania zmian, treści i linkowania, powinno być tylko lepiej. Wydłużony czas oczekiwania na efekty sprawia, że rozwiązanie to przypomina typową inwestycję. Lokujemy środki od pierwszego miesiąca, by po określonym czasie oczekiwać zwrotów z inwestycji. Należy pamiętać, że czas zauważalnych zmian jest różny i zależy od wielu czynników. Przed przystąpieniem do pozycjonowania warto porozmawiać ze swoją agencją nie tylko o tym ile będziemy płacić i za co, ale też zwyczajnie po jakim czasie zaczniemy odczuwać efekty działań.

Pozycjonowanie sklepu internetowego – co to?

Warto przybliżyć czym jest pozycjonowanie sklepu internetowego lub każdej innej strony. W skrócie, jest to ogół działań, które mają podnieść widoczność naszej strony lub sklepu w organicznych wynikach wyszukiwania dostarczanych przez wyszukiwarkę Google (dominującą w Polsce).

Dlaczego warto być wysoko? Cóż – na pewno nie raz zdarzyło Ci się wyszukiwać produktów lub usług za pośrednictwem wyszukiwarki Google. Pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania są zatem szczególnie cenne, bo to zazwyczaj na nich kończymy swoje poszukiwania. Wysokie miejsce w wyszukiwarce oferuje zatem nie tylko kaloryczny ruch, ale również wzmacnia reputację firmy w oczach użytkowników.

Co składa się na pozycjonowanie?

Pierwszy etap zazwyczaj stanowi audyt SEO. Pozwala On zidentyfikować rzeczy, które wymagają priorytetowych zmian, jak również tych, które mogą zostać wykonane w drugiej kolejności. Zazwyczaj nazwy SEO oraz pozycjonowanie są zresztą mylone. Pozycjonowanie to ogół działań zmierzających do poprawy widoczności w wyszukiwarce. SEO jest natomiast częścią procesu pozycjonowania i zawiera w sobie sporo technicznych zadań – np. optymalizację meta tagów czy alt tagów. Jego zadaniem jest również budowanie profilu linków, który wzmacnia siłę domeny w oczach Google.

Po audycie zazwyczaj przychodzi czas na najwięcej pracy. Pierwsze miesiące pozycjonowania są naznaczone poprawą elementów technicznych strony, które mogą być zazwyczaj bardziej przyjazne dla robotów indeksujących strony w wyszukiwarce. Jest to np. znalezienie niedziałających podstron, wykonywanie odpowiednich przekierowań, optymalizacja wielkości plików graficznych, optymalizacja meta danych strony i tytułów podstron czy opisów alternatywnych do grafik.

Jednym z ważniejszych zadań stojących przed pozycjonerem jest nie tylko ogarnięcie techniczne sklepu i odpowiednie linkowanie, ale również optymalizacja i dostarczanie treści.

Treści bowiem są bowiem solą wyszukiwarki Google. To ostatecznie one sprawiają, że roboty Google wiedzą o czym jest dany sklep czy strona i to one są odpowiedzialne za to, czy nasza witryna będzie atrakcyjna dla użytkownika. Treści zatem muszą być tworzone zarówno dla bezdusznych robotów, jak również ludzi z ich wszystkimi emocjami i rozumami.

Dobry tekst będzie zatem nie tylko sprzedawał, ale też podniesie wartość strony w oczach Google. Teksty muszą korelować z frazami kluczowymi, na które chcemy pozycjonować sklep. Wybór fraz jest zatem fundamentalnie związany z grupą odbiorców naszego sklepu i tym, czego szukają i w jaki sposób to robią.

Drugi filar reklamy sklepu internetowego – Google Ads

Co w przypadku kiedy chcemy szybszych efektów? Zdecydowanie warto rozważyć wówczas środowisko reklamowe Google Ads, które jest najczęściej wybieranym spośród wszystkich kanałów reklamowych na świecie. Dlaczego?

Po pierwsze, dzięki elastyczności budżetowej, może z niego korzystać każda firma – od tych jednoosobowych, po wielkie koncerny.

Po drugie, dzięki wyjątkowo przejrzystym zasadom i mierzalności Google Ads jest postrzegane jako uczciwe narzędzie. Koszt reklamy możemy ponosić tylko wtedy, kiedy ktoś faktycznie kliknie na nasz baner lub reklamę tekstową. Dzięki Google Ads, reklamy można umieszczać nie tylko w wyszukiwarce czy na największych portalach w Polsce. Również reklamy na Youtube oraz banery remarketingowe tworzy się za pośrednictwem tego panelu.

Po trzecie są niezwykle szybkie w implementacji (nawet kilka godzin) i mogą jeszcze tego samego dnia przynieść nam pierwszych klientów.

Reklamy produktowe Google Ads

Najlepsze jednak zostawiliśmy na koniec. To reklamy PLA (Product Listing Ads), czyli te małe okienka ze zdjęciem produktu i ceną, które pojawiają się gdy złożysz do wyszukiwarki zapytanie o jakieś produkt. To szalenie skuteczne narzędzie dla sklepów internetowych, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Jeżeli już korzystasz z reklam produktowych może zainteresuje Cię informacja, że możesz je wyświetlać z pominięciem prowizji Google – czyli około 20% taniej! Sprawdź teraz, jak to zrobić!

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy wybierzesz drogę pozycjonowania lub Google Ads (a może i obie, o ile budżet pozwala), warto byś pamiętał o tym, że kampanie wymagają nieustannej optymalizacji i dlatego warto powierzyć je fachowcom w tych dziedzinach. Najlepsze agencje dbają o rozwój pracowników w w/w obszarach, a dzięki temu i Ty zyskujesz pewność, że Twoje kampanie to możliwie skuteczna inwestycja.


Artykuł sponsorowany dostarczony przez zewnętrznego partnera.