Sketch zwycięzcą. Podsumowanie 2018 dla projektantów UX w liczbach

Sketch zwycięzcą. Podsumowanie 2018 dla projektantów UX w liczbach

Opublikowano 11.12.2018 11:32 -


UXtools.co jak co roku przeprowadziło ankietę dla projektantów dotyczącą narzędzi, z jakich korzystają na co dzień.

UXtools.co to strona, na którą dość często wchodziłem w 2018 roku, ponieważ miałem trudną decyzję do podjęcia. Wraz z moim zespołem musimy się przenieść na jakieś nowsze narzędzie niż dziadek Axure, gdyż te nie zaspokaja już naszych potrzeb. Wspomniana strona miała mi pomóc w wyborze, dzięki ulokowanemu na niej zestawieniu narzędzi, z jakich korzystają inni projektanci.

Jest jednak pewien problem. Zestawienie jest aktualizowane raz do roku i tworzone jest na podstawie ankiety. Z początkiem grudnia ruszyła nowa ankieta. W badaniu w tym roku udział wzięło ponad 2700 projektantów.

To daje nam już sporą próbę, jednak, jak widać na powyższej grafice, największa część pochodzi ze Stanów, a to w znaczący sposób może wpłynąć na wyniki. Niemniej…

Sketch jest niekwestionowanym zwycięzcą

Z raportu możemy się dowiedzieć, że większość projektantów nosi tytuł UX Designer lub Product Designer. Ogromna większość, czyli 80%, pracuje na Macach, co raczej nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem.

W ankiecie projektanci udzielali odpowiedzi na pytania związane z kilkoma głównymi etapami swojej pracy. Dotyczyły one Brainstormingu oraz Ideacji. W tej kategorii najpopularniejszymi narzędziami okazały się Papier/Whiteboard, Sketch oraz Figma. Jeśli chodzi o User Flow oraz Site Mapping to tutaj najczęściej wybieranymi narzędziami są Sketch, overflow.io, draw.io. W przypadku tworzenia Wireframeów — Sketch, Figma, Adobe XD. UI Design to znowu Sketch, Figma, Photoshop. Natomiast do prototypowania najczęściej używane są InVision (classic), Sketch oraz HTML/CSS/JS. Przekazanie designu odbywa się przy użyciu Zeplina, InVision i HTML/CSS/JS. Utrzymanie design systemu to Sketch, Figma oraz HTML.

Jeśli chodzi o monitorowanie użytkowników, to największa część projektantów nie korzysta z żadnego rozwiązania. To dość dziwne. Jednak jeśli mowa o używanych narzędziach jest to Hotjar, Fullstory oraz Google Analytics.

Gdzie projektanci najczęściej trzymają pliki? Tutaj jak dla mnie również nie ma sporego zaskoczenia. Google drive króluje, Dropbox na miejscu drugim. Następnie kolejno Github, Abstract, Custom server, Bitbucket, OneDrive.

Jakich narzędzi używają projektanci?

Najczęściej wybieranym do wielu faz projektowania okazuje się Sketch. Logo z diamentem błyszczy w wielu kategoriach już kolejny rok. Porównując raport z 2017 i 2018 roku największy przyrost jednak miała Figma oraz Adobe XD. Osobiście to drugie jest moim wyborem i to właśnie XD mocno kibicuję. Wzrokiem już sięgam do raportu 2019, ponieważ XD całkiem niedawno wyszło z fazy beta. Konkurencja na rynku jest czymś dobrym i chciałbym zobaczyć detronizację Sketcha w którejś z kategorii.

Cały raport, ankietę, tabelę porównań najlepszych narzędzi dla projektanta możecie znaleźć tutaj. Jeśli trochę poszperacie, dokopiecie się do wyników z lat wcześniejszych. Zresztą, jeśli nie chce się Wam szukać to 2017 jest tutaj ;) Abstrahując od samych wyników — autor mógłby rozwinąć portal i lista mogłaby być aktualizowana częściej, bo to naprawdę przydatny pomysł.

Wieści z Rozładowani.pl