Od paru lat temat sieci komórkowej stał się bardzo popularny. Szczególnym sukcesem cieszy się 5G, które zyskało dużą uwagę internautów. Od informacji dotyczących specyfikacji sieci po liczne memy związane z folią chroniącą przed tymi jakże „niebezpiecznymi falami radiowymi”. Jednak świat technologii nie poprzestaje na 5G. Już pojawiają się artykuły, z których dowiadujemy się o rozwoju 6G, czyli sieci komórkowej szóstej generacji.

Czy trzeba już kupować nową,  skuteczniejszą ochronną folię? Jaka jest idea 6G? Czym ma się wyróżniać nowa generacja sieci komórkowej? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Sieć 6G: kto i Kiedy?

Nad nową generacją sieci komórkowej pracuje wiele podmiotów korporacyjnych. W tym zbiorze znajduje się rownież Nokia, która, jak wiadomo, pracowała i testowała poprzednie sieci 3G, 4G i 5G. Z najnowszych artykułów dowiadujemy się, że również w projekcie 6G będzie brała ona czynny udział. Jeśli chodzi natomiast o kwestię terminu stopniowego wdrażania sieci w codzienne życie, to będziemy musieli trochę poczekać. 6G będzie wdrażane najwcześniej w 2030. Także osoby, które chcą zaopatrzyć się w foliowe czepki, mają sporo czasu, aby zaoszczędzić na nie odpowiednią kwotę.

Motorola zaskoczyła mnie po raz kolejny – pierwsze wrażenia moto g82 5G

Idea sieci komórkowej szóstej generacji

Trudno dziś określić, jaka jest główna idea nowej sieci 6G. Jednak na pewno jej założenia oscylują wokół słów: artificial intelligence, kognitywistyka. O ile określenie sztucznej inteligencji jest całkiem rozpoznawalne, o tyle nurt technologii kognitywistycznej nie jest dla każdego znany. Nurt ten kładzie bardzo duży nacisk na poznanie działania ludzkiego umysłu. W kontekście technologicznym używa się go, aby stworzyć komputerową strukturę, która będzie w bardzo wierny sposób odzwierciedlać mechanizm działania ludzkiego umysłu. Dzięki takiej symulacji łatwiej producentom dostosować produktów pod użytkownika. Dodatkowym atutem tej projekcji jest możliwość poznania procesu zakupowego konsumenta oraz jego sposób użytkowania nabytego przez niego produktu.

Jaki związek ma kognitywistyka z 6G?

Na ten temat na razie nie ma za wiele informacji. Jednak idąc drogą dedukcji, można spekulować, że będzie tutaj chodzić o zwiększenie zakresu działania nowej sieci komórkowej. Oznacza to, że oprócz transferu danych dostaniemy bardziej rozbudowane funkcje, a może i nawet wirtualne symulacje obiektów, które znajdują się w danej lokalizacji. Nie mam tu na myśli spaceru po Google Maps, a zdecydowanie bardziej złożoną symulację, która miałaby odbywać się w czasie rzeczywistym.

Co ma jeszcze wyróżniać technologię sieci komórkowej 6G?

Oprócz zwiększenia zakresu działania sieci 6G zwiększy się jej zasób transferu danych. Jak podają źródła, przy idealnych warunkach ma on wynosić 1 TB/s. To bardzo dużo w porównaniu do 5G, którego maksymalna wartość wynosi 20 GB/s.

Aktualne ograniczenia

Plany o 6G wyglądają bardzo obiecująco, ale niestety nie żyjemy w bajce. Zazwyczaj jest tak, że wdrożenie innowacji w życie jest bardzo trudne ze względu na ograniczenia.

Pierwsze ograniczenie wiąże się z dostępnością. Jak pokazują dane wzięte z portalu Finances online, aktualnie 5G używa ok. 2 milionów osób. W porównaniu do liczby osób, która ma dostęp do smartphonów jest to bardzo mało. Stąd też pewne moje obawy odnośnie przyjęcia się nowej sieci 6G. Teoretycznie do 2030 roku zostało sporo czasu, jednak z perspektywy korporacji takiej jak Nokia czy innych koncernów, jest to naprawdę krótki okres. Wątpię, aby do tego czasu dało radę wprowadzić 6G na opłacalną skalę.

6G

Innym problemem jest oczywiście bezpieczeństwo. Każda nowa generacja musi mieć dokładnie określone ramy oraz zasady. Dotyczy to również 6G. Jak pokazują badania przeprowadzone w 2020 roku , ponad 60 procent respondentów ufa sektorowi telekomunikacyjnemu, jak i technologicznemu. Wysoki poziom zaufania wiąże się też z ciągłymi oczekiwaniami związanymi z różnymi czynnikami w tym z cyberbezpieczeństwem. Aby spełnić wymagania użytkowników, niezwykle ważnym krokiem powinno być dostosowanie 6G pod kątem bezpieczeństwa.

Podsumowując, 6G to bardzo intrygujący projekt, mogę nawet rzec, że jest on pewnego rodzaju przełomem w technologii stosowanej. Mam nadzieje, że z biegiem czasu moje, jak i wasze wątpliwości co do nowej generacji sieci komórkowej zostaną rozwiane.

realme 9 vs realme 9 5G? Podsumowanie i werdykt