Sieć 5G działa w Polsce już ponad rok. W tym czasie nastąpił jej intensywny rozwój, który dostarczył największą prędkość Internetu bezprzewodowego do coraz to mniejszych miast. Równolegle mogliśmy zaobserwować istny wysyp urządzeń wyposażonych w modem 5G. Zastanawiasz się ile są one warte, i czy powinieneś zaprzątać sobie tym głowę? Zapraszam do analizy rynku.

Po ostatnim wpisie o najnowszych premierach modeli telefonów z 5G otrzymałem bardzo dużą ilość komentarzy, które uświadomiły mnie jak bardzo różni Was ten temat. Mniej więcej pół na pół dzieliły się siły na tych, co widzą w modemach 5G słuszną drogę, a grupę, która nie chce za niego dopłacać. Testując realme 8 5G, czyli jednego z najlepszych budżetowych telefonów z modemem nowej generacji na pokładzie, podjąłem się próby wyjaśnienia z czym wiąże się sieć 5G, jakie ma zalety, jakie jest jej pokrycie oraz dlaczego niemal każdy telefon teraz chce mieć te 2 znaki na obudowie.

Ile jeszcze potworów z 5G musi powstać, aby wszyscy zrozumieli, że 5G to nie wszystko. #MotoG50 #OPPOA54

5G – co to jest?

5G, czyli najnowszy standard sieci komórkowej, zastępujący 4G/LTE, charakteryzuje się:

R E K L A M A
  • prędkością transferu na poziomie 20 Gb/s pobierania i 10 Gb/s wysyłania
  • opóźnieniem 1-4 ms
  • znacząco większym obciążeniem  sieci do 1 miliona urządzeń na kilometr kwadratowy

Tyle o 5G mówi Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Należy jednak pamiętać, że wartości podane w specyfikacji to prędkości maksymalne, które zostały osiągnięte w kontrolowanych warunkach. W życiu parametry te będą znacząco niższe, ale nadal lepsze od LTE. Pierwsze testy realme 8 oraz realme 8 Pro w sieci Plus pokazały czterokrotną różnicę w prędkości pobierania.

Bezwzględną zaletą sieci 5G jest jej kompatybilność wsteczna z pasmami, na których działa 4G. Oznacza to, że operatorzy nie musieli w pierwszym etapie startować do aukcji nowych pasm, a mogli od razu przystąpić do instalacji nowych nadajników.

plus 5g pasmo

I tak też sieć 4G/LTE działa w zakresie 700-2600 MHz i w tym też zakresie, na dzień dzisiejszy, działa 5G w Polsce. W Plusie działa ona w 2600 MHz, podczas gdy reszta operatorów działa na 2100 MHz. Jakie to ma znaczenie? Bardzo duże, bowiem im wyższa częstotliwość, tym wyższa prędkość przesyłania danych, ale i mniejsza efektywna odległość od nadajnika.

Przyszłość 5G w Polsce

Działanie sieci 5G na pasmach sieci 4G daje już duży uzysk, w postaci wyższych transferów, ale pełnie możliwości pokaże po udostępnieniu pasm dedykowanych dla tej sieci:

  • L Band – od 300 MHz, pasmo, które podniesie znacząco zasięg sieci
  • Sub-6 –  3000 – 6000 MHz, który zapewni kompromis pomiędzy szybkością a zasięgiem
  • mmWave – powyżej 17 000 MHz, która zagwarantuje prędkość nawet 2 Gb/s

W 2020 roku miały wystartować przetargi na pasmo Sub-6 w Polsce. Niestety sytuacja pandemiczna spowodowała przesunięcie tych działań na następny rok. Możemy zatem się spodziewać, że w tym roku odczujemy kolejne przyśpieszenie sieci komórkowej, o ile nasz telefon ją będzie obsługiwać.

samsung 5g modem

Jak widzicie zatem, samo logo 5G na urządzeniu nie mówi nam za wiele. Wielokrotnie pomija się informację o obsługiwanych pasmach z racji na fakt, że w Polsce dedykowane pasma są niedostępne. I tak też nasz testowy realme 8 5G obsługuje 5G w pasmach 2496-2690 MHz, podczas gdy topowe modele Apple czy Samsunga są już przygotowane na przyjście sieci opartej na Sub-6. Czy warto za to płacić dziś? Za coś, co przyjdzie w przyszłości, musicie odpowiedzieć sobie sami.

Zasięg sieci 5G

Podstawową kwestią, którą powinniście przemyśleć przy zakupie nowego telefonu oraz ewentualnych dywagacji czy warto płacić za modem 5G jest fakt, czy znajdujecie się w zasięgu danego operatora?!

Jak widać na powyższych mapach, zdecydowaną przewagę ma Plus i takie też są moje prywatne odczucia. Często łapałem 5G nawet w miejscowościach po których bym się tego kompletnie nie spodziewał – np. Olsztynek, Warmia, poniżej 10 tys. mieszkańców.

5G = prestiż?

Po powyższym, przydługim wstępie, możecie dojść do pytania czemu teraz niemal każdy telefon jest 5G skoro mało kto może skorzystać z jego zalet. Płacimy w końcu za to wyższą cenę, a  osiągane wyniki na pasmach 4G również znacząco odbiegają od wyników laboratoryjnych opisanych w standardzie.

Odpowiedzi są dwie: jedna to prestiż wynikający z faktu, że dany producent doprowadził do rozpowszechnienia technologii, a druga to chęć przerwania błędnego koła rozwoju sieci 5G. Sieć bowiem rozwija się tak szybko jak szybko rośnie ilość użytkowników, zatem wymusić rozwój sieci możemy tylko przez rosnącą ilość urządzeń i użytkowników, którzy będą chcieli z tej sieci korzystać. Urządzenia takie jak realme 8 5G robią dobrą robotę, dostarczając możliwości sieci 5G za stosunkowo niską cenę przy nadal dobrych podzespołach.

realme 8 5g 7

Możecie odnieść wrażenie, że powyższy wpis jest mocno teoretyczny. Taki był właśnie zamysł, aby od podstaw porozmawiać o tym, czym jest sieć 5G. W części drugiej wybiorę się z dwoma realme 8 w Polskę i sprawdzę ile i gdzie faktycznie zyskamy, kupując urządzenie z logiem 5G na obudowie.