Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się w Internecie z takim ciągiem znaków ¯\_(ツ)_/¯  lub emoji 🤷. Skąd wziął się ten symbol i co oznacza?

Termin „Shrug” po angielsku oznacza wzruszenie ramionami. Jest to zatem reakcja na sytuację, w której nie mamy wiedzy na dany temat lub mamy po prostu wyje… nie obchodzi nas, co powiedziała druga strona.

Wzruszenie ramionami jako emoji w języku Unicode zapisywane jest jako U+1F937 🤷 SHRUG. W niektórych językach i na wybranych urządzeniach symbol ma też wersję damską: 🤷‍♀️. Istnieją także inne warianty tego emoji przedstawiające osoby o różnych kolorach skóry. 

Symbol ¯\_(ツ)_/¯ nazywany jest także „shruggie” lub „shrugsmug” i reprezentuje japoński język komunikacji internetowej tzw. kaomoji. Stosuje się go podobnie jak emoji lub emotikony, wykorzystując jednak w tym celu alfabet katakana.

Jednym z pierwszych viralowych momentów „shruggie” było słynne przerwanie przemówienia Taylor Swift przez Kanye Westa podczas Video Music Awards w 2010. Raper w pewnym momencie wzruszył ramionami, a Internet właśnie tak stranskrybował jego reakcję.

W Sieci jak to w Sieci – emotka zaczęła żyć swoim życiem i od lat, jak mówi klasyk, „wyraża więcej niż tysiąc słów”. Shrug w panteonie mowy internetowej umieścić można gdzieś nieopodal tzw. Lenny Face, o którym piszemy w innym artykule na DailyWeb.

Wzruszenie ramionami (czyli właśnie „shrug”) upodobali sobie jednak nie tylko internauci. Reakcja często pojawia się w filmach i serialach, ze szczególnym naciskiem na produkcje komediowe. Oto kilka przykładów:

  1. Han Solo w „Gwiezdnych Wojnach”:

XT0ObVI

2. Collin Farrell w filmie „In Bruges”:

mlEuh8H

3. Joey z serialu „Przyjaciele”:

WelloffMenacingApatosaur size restricted

4. Barack Obama:

tenor

5. Jason Segel:

giphy

Zobacz nasz VLOG!