Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się w Internecie z takim ciągiem znaków ¯\_(ツ)_/¯ lub emoji 🤷. Skąd wziął się ten symbol i co oznacza?
Termin „Shrug” po angielsku oznacza wzruszenie ramionami. Jest to zatem reakcja na sytuację, w której nie mamy wiedzy na dany temat lub mamy po prostu wyje… nie obchodzi nas, co powiedziała druga strona.
Wzruszenie ramionami jako emoji w języku Unicode zapisywane jest jako U+1F937 🤷 SHRUG. W niektórych językach i na wybranych urządzeniach symbol ma też wersję damską: 🤷♀️. Istnieją także inne warianty tego emoji przedstawiające osoby o różnych kolorach skóry.
Symbol ¯\_(ツ)_/¯ nazywany jest także „shruggie” lub „shrugsmug” i reprezentuje japoński język komunikacji internetowej tzw. kaomoji. Stosuje się go podobnie jak emoji lub emotikony, wykorzystując jednak w tym celu alfabet katakana.
Jednym z pierwszych viralowych momentów „shruggie” było słynne przerwanie przemówienia Taylor Swift przez Kanye Westa podczas Video Music Awards w 2010. Raper w pewnym momencie wzruszył ramionami, a Internet właśnie tak stranskrybował jego reakcję.
Kanye shrug —> ¯_(ツ)_/¯
— Travy (@TravisPorter) October 17, 2010
W Sieci jak to w Sieci – emotka zaczęła żyć swoim życiem i od lat, jak mówi klasyk, „wyraża więcej niż tysiąc słów”. Shrug w panteonie mowy internetowej umieścić można gdzieś nieopodal tzw. Lenny Face, o którym piszemy w innym artykule na DailyWeb.
Wzruszenie ramionami (czyli właśnie „shrug”) upodobali sobie jednak nie tylko internauci. Reakcja często pojawia się w filmach i serialach, ze szczególnym naciskiem na produkcje komediowe. Oto kilka przykładów:
- Han Solo w „Gwiezdnych Wojnach”:
2. Collin Farrell w filmie „In Bruges”:
3. Joey z serialu „Przyjaciele”:
4. Barack Obama:
5. Jason Segel: